۱۰خوراکی‌هایی که موجب زرد شدن دندان‌های شما می‌شوند

دندانپزشکی شبانه روزی
هر غذایی که باعث تغییر رنگ تی‌شرت سفید شما شود، دندان‌های شما را نیز لکه‌دار می‌کند. همچنین، برخی غذاها می‌توانند به مینای دندان شما آسیب بزنند، یعنی آن بخشی که لایه سفید روی سطح دندان شما است که به آنها درخشندگی می‌دهد. لایه زیر مینای دندان عاج نامیده می‌شود که به میزان قابل توجهی درخشندگی کمتری نسبت به مینا دارد. برخی از غذاها و نوشیدنی‌ها می توانند مینای دندان را از بین ببرند و فقط عاج باقی بگذارند که به دندان‌های شما ظاهری تیره و زرد می‌دهد.

ما فهرستی از ده غذا و نوشیدنی برتر را تهیه کرده‌ایم که افراد باید از آن‌ها اجتناب کنند تا دندان‌هایشان سفیدتر به نظر برسد.

کولا:
نوشیدن منظم یک قوطی کولای مملو از شکر نیز می‌تواند باعث تغییر رنگ دندان‌های شما شود. این به این دلیل است که نوشیدنی‌های اسیدی مانند نوشابه می‌تواند باعث فرسایش مینای دندان شود. زمانی که مینای دندان فرسوده می‌شود، دندان را مستعد لکه شدن می‌کند و به عاج دندان که به طور طبیعی تیره‌تر و زردتر از مینای دندان است، اجازه می‌دهد خود را نشان دهد.
طبیعت تیره کولا باعث می‌شود که روی دندان‌های شما تاثیر وحشتناکی داشته باشند. همچنین شربت‌های سرشار از قند برای دندان‌ها وحشتناک هستند. از سوی دیگر نوشیدن نوشیدنی‌های بسیار سرد باعث می‌شود دندان‌ها رنگ را بیشتر جذب کنند. از کولا اجتناب کنید.

شراب سفید و قرمز:

اکثر مردم با این واقعیت آشنا هستند که شراب قرمز می‌تواند دندان‌های شما را لکه دار کند، با این حال، تعداد کمی از مردم متوجه هستند که شراب سفید نیز می‌تواند به همان اندازه مضر باشد. شراب حاوی ماده شیمیایی به نام تانن است که می‌تواند دندان‌های شما را لکه دار کند.

غذاها و نوشیدنی‌های اسیدی مانند شراب قرمز می‌توانند منافذ داخل مینای دندان شما را زبر و باز کنند. هنگامی که مینای دندان خشن‌تر می‌شود و سطح کلی آن افزایش می‌یابد، این می‌تواند راه را برای حک شدن رنگ‌های موجود در غذاها و نوشیدنی‌هایی که ما مصرف می‌کنیم به سطح دندان‌ها باز کند. این پدیده می‌تواند هنگام نوشیدن شراب قرمز اتفاق بیفتد. ماهیت اسیدی این نوشیدنی می‌تواند مینای دندان را تیره کند و اجازه دهد ذرات قرمز تیره شراب به سطوح آن بچسبند.


سس گوجه فرنگی:

اگر می خواهید سفیدهای مرواریدی خود را در بهترین حالت خود نگه دارید، ممکن است بخواهید هنگام خوردن سس های مبتنی بر گوجه فرنگی مانند سس هایی که معمولاً روی پیتزا یا اسپاگتی می خورید، اقدامات احتیاطی را انجام دهید.

سس های مبتنی بر گوجه فرنگی نه تنها رنگ روشن دارند، بلکه اسیدی نیز هستند. شستشوی دهان با آب پس از خوردن این نوع سس می تواند به جلوگیری از لکه شدن دندان های شما کمک کند.

همانطور که سس گوجه فرنگی با اسپاگتی یا سوپ گوجه فرنگی خوب است، یکی از بدترین چیزها برای دندان شما است، هم به دلیل رنگ و هم به دلیل ماهیت اسیدی آن.دندانپزشکی شبانه روزی

قهوه:

قهوه به طور طبیعی رنگ بسیار تیره‌ای دارد و کافئین آن نیز برای مینای دندان بسیار مضر است. دم کرده صبحگاهی شما ممکن است یکی از مقصران اصلی دندان‌های لکه دار شما باشد. قهوه حاوی تانن، نوعی ترکیب شیمیایی به نام پلی فنول است که می‌تواند باعث چسبیدن ترکیبات رنگی به دندان شما شود. برای جلوگیری از اثرات نامطلوب نوشیدن قهوه بر روی دندان‌ها، شیر بیشتری به آن اضافه کنید تا تیره‌تر شود یا بلافاصله بعد از نوشیدن یک فنجان، دندان‌های خود را مسواک بزنید.

ادویه کاری:

کاری یک غذای خوشمزه است که در بسیاری از نقاط جهان رایج است. با این حال، به همان اندازه که طعم خوبی دارد، برعکس برای دندان‌های شما مضر است. موادی که به آن رنگ زرد می‌دهد نیز باعث لکه‌دار شدن دندان‌های شما می‌شود.

چای:

چای یکی دیگر از نوشیدنی‌های کافئین‌دار است که می‌تواند به دندان‌های شما آسیب برساند. مانند قهوه، چای سیاه یا چای صبحانه می‌تواند لکه تیره‌ای روی دندان‌های شما ایجاد کند. برای جلوگیری از تغییر رنگ دندان‌ها با چای، سعی کنید چای سبز یا هر چای دیگری بنوشید که کافئین دم کرده یا رنگ تیره ندارد.

مانند قهوه، چای حاوی تانن‌هایی است که می‌تواند دندان‌های شما را لکه‌دار کند. خبر خوب این است که یک راه ساده برای کاهش توانایی‌های چای در لکه کردن دندان وجود دارد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که افزودن ۲ درصد شیر به چای می‌تواند به میزان قابل توجهی توانایی چای در لکه دار کردن دندان‌ها را کاهش دهد. به طور خاص، محققان دریافتند که کازئین، پروتئین موجود در شیر، مسئول جلوگیری از لکه‌های ناشی از چای است.
دندانپزشکی شبانه روزی

توت‌ها:

توت سیاه، زغال اخته، انار و سایر انواع توت‌های تیره حاوی رنگدانه تیره‌ای هستند که می‌تواند باعث ایجاد لکه روی دندا‌ ها شود. ذرات آلی ریز می‌توانند به منافذ مینای دندان شما نفوذ کرده و چسبیده باقی بمانند. اگر دندان‌های شما تخلخل بیشتری داشته باشند، این امر منجر به لکه‌های ماندگارتر می‌شود. به همین دلیل است که دندان‌های شما می‌توانند بنفش شوند و ممکن است پس از خوردن زغال اخته همچنان رنگ ارغوانی داشته باشند.

مانند میوه‌های تیره رنگ، آب میوه‌های تیره رنگ مانند زغال اخته، انگور، چغندر، انار و زغال اخته نیز می‌توانند رنگ دندان‌های شما را تغییر دهند.

لحظه‌ای را تصور کنید که توت‌ها لباس های سفید شما را لکه‌دار می‌کنند. آنها اثرات مشابهی روی دندان‌های شما دارند. این میوه مغذی است و برای شما مفید است، اما دندان‌های شما را لکه‌دار می‌کند، بنابراین بعد از یک وعده توت، دندان‌های خود را مسواک بزنید.

سس سویا:

رنگ تیره سس سویا و طبیعت غیر ارگانیک آن، اثری وحشتناک بر روی دندان‌های شما می‌گذارد.

چغندر:

تصور کنید چغندر چگونه لباس‌های شما را لکه‌دار می‌کند. آنها همین کار را با دندان‌های شما انجام می‌دهند. اگر می‌خواهید چغندر بخورید، حتما دندان‌های خود را بعد از آن مسواک بزنید.

سرکه بازامیک:

سرکه بالزامیک دارای یک ترکیب شیمیایی است که مینای دندان شما را خراب می‌کند. خوشبختانه، اگر آن را همراه با سالاد بخورید، اثرات آن را کاهش می‌دهد. سس‌های رنگدانه‌ای تیره مانند سس سویا و سرکه بالزامیک نیز برای لکه‌کردن دندان‌ها شناخته شده‌اند. در واقع محتوای اسید بالا در غذاهایی مانند سرکه می تواند باعث از بین رفتن مینای دندان شود و به لکه اجازه ایجاد کند.

اساساً هر چیزی که در دهان خود قرار می‌دهید و می‌تواند روی دستمال کتان لکه‌دار شود، این توانایی را دارد که روی دندان‌های شما لکه ایجاد کند.

دندانپزشکی شبانه روزی

نوشیدنی های انرژی زا و ورزشی

طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۲، هم نوشیدنی‌های انرژی‌زا و هم نوشیدنی‌های ورزشی با تجزیه مینای دندان که به ایجاد لکه کمک می‌کند، مرتبط هستند. این مطالعه همچنین نشان داد که به نظر می‌رسد نوشیدنی‌های انرژی‌زا نسبت به نوشیدنی‌های ورزشی، دارای اسیدیته و انحلال مینای دندان بالاتری هستند.

شیرینی و آب‌نبات

شیرینی‌ها و آب نبات‌ها، به ویژه انواع تیره مانند شکلات، می‌توانند باعث ایجاد لکه‌های خفیف روی دندان‌های شما شوند. علاوه بر این، بسیاری از آب نبات‌های سخت و صمغی حاوی رنگ‌هایی هستند که می‌توانند روی مینای دندان شما بنشینند.

کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی زهره با کادری مجرب و توانمند آماده ارائه انواع خدمات دندانپزشکی به صورت شبانه روزی و تمام وقت می باشد.

0 0 رای ها
امتیاز این مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس مستقیم