[section label=”Hero” padding=”0px” class=”home-hero”]

[ux_slider

[ux_banner height=”500px” bg=”1991″ bg_pos=”43% 72%”]

[text_box width=”86″ animate=”fadeInDown” position_x=”50″ position_y=”50″]

خدمات کامپوزیت دندان، دندانپزشکی شبانه روزی زهره

کلیه خدمات کامپوزیت در دندانپزشکی شبانه روزی زهره زیر نظر دندانپزشکان مجرب از ایتالیا انجام می پذیرد

[/text_box]

[/ux_banner]

[/ux_slider]

[/section]
[section label=”Intro” padding=”100px”]

[row h_align=”center”]

[col span__sm=”12″ span__md=”10″ align=”center”]

کامپوزیت دندان چیست؟

[divider]

امروزه متریال مورد استفاده در ترمیم و زیبایی دندان که در درمانهای دندانپزشکی استفاده می شود، تحولی عظیم پیدا کرده است. این مورد حتی در رنگ های مورد استفاده در ترمیم دندان نیز تاثیر فوق العاده ای داشته است و دندانپزشک سعی می کند تا جایی که امکان دارد مواد مورد استفاده در ترمیم دندان همرنگ دندان های بیمار باشد.

با پیشرفت تکنولوژی در زمینه علوم دندانپزشکی دو ویژگی مهم و لازم در مواد ترمیمی جهت تقویت بیشتر مورد توجه شرکت های سازنده قرار گرفت که یکی دقت در زیبایی و ظرافت بیشتر برای جلب رضایت بیمار بوده و دیگری

بالا بردن دوام و استحکام مواد ترمیمی

از مهم ترین چالش های دندانپزشک در بکارگیری مواد ترمیم همرنگ دندان، درمان دندانهای عقبی ست که هم نیاز به زمان بیشتری دارد و هم بیمار را برای نشستن طولانی مدت خسته می کند.

از این رو با صرف زمان زیاد، هم هزینه درمان افزایش پیدا می کند و هم از حوصله ی بیمار خارج است. علاوه بر این موارد در فرآیند درمان، ایزوله کردن و خشک کردن محیط دندان های عقب بسیار دشوار بوده است. برای رفع این مشکلات شرکت های سازنده مواد دندانپزشکی، اخیرا دست به ساخت ترمیم های پیش ساخته و یکپارچه ( غیرمستقیم) زده اند.

کاملا واضح است که در ترمیم مستقیم دندان هیچ چیز مهم تر از کیفیت مواد مورد استفاده در ترمیم نیست. همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم با تحولات صورت گرفته در این زمینه اکنون انواع مواد با کیفیت های متفاوت در بازار موجود می باشد. با توجه به ادعای برخی از شرکت های سازنده در خصوص بکارگیری نانوتکنولوژی ها در مواد ترمیمی کامپوزیت دندان، دسته بندی این مواد دشوار شده است. حال آنکه برای رهایی از این سردرگمی در شناخت انواع کامپوزیت ها، ما برای شما شرح مختصری از هر کدام از این دسته بندی ها را در ادامه آورده ایم. به این ترتیب شما می توانید بهترین انتخاب را برای درمان ترمیم دندان خود داشته باشید.

انواع کامپوزیت ترمیمی و زیبایی دندانپزشکی

کامپوزیت های مورد استفاده در درمانهای ترمیمی و زیبایی دندانپزشکی به چهار دسته کلی ماکروفیل ها، میکروفیل ها، کامپوزیت های هیبریدی و نانوکامپوزیت ها تقسیم می شوند.

کامپوزیت ماکروفیل یا درشت دانه

کامپوزیت های درشت دانه اولین نوع از مواد کامپوزیتی بودند که در دهه های قبل وارد دنیای متریال های دندانپزشکی شدند. ماکروفیل ها از ذرات ۱۰ میکرومتری تا ۵۰ میکرومتری ساخته شده اند. این ذرات به نسبت کامپوزیت های امروزی بسیار بزرگ محسوب می شدند. البته درشتی این ذرات سبب مقاومت بیشتر مواد می شد اما پولیش دندان را در فرآیند درمان برای دندانپزشک سخت می کرد.

علاوه براین درشتی ذرات، زیبایی ظاهری دندان را تحت تاثیر قرار می داد و حتی گاهی با چشم غیر مسلح نیز قابل مشاهده بود. امروزه ماکروفیل ها دیگر از دور خارج شده و مورد استفاده قرار نمی گیرند.

کامپوزیت میکروفیل یا ریز دانه

کامپوزیت های میکروفیل تکامل یافته ی نسل گذشته کامپوزیت های ماکروفیل می باشند. این کامپوزیت ها در دهه ۷۰ میلادی برای اولین بار ساخته شدند. میکروفیل ها از ذرات کوچک تر از ۱۰۰ نانومتر با ترکیب رزین های پر کننده و مواد پلیمری ساخته شده اند. همین ویژگی سبب سهولت در پولیش و پرداخت دندان در فرآیند درمان و زیبایی ظاهری بیشتر شده است. اما مقاومت و استحکام مناسبی برای ترمیم دندان های عقبی و تحمل فشاری که به دندان های خلفی در هنگام غذا خوردن وارد می شود را ندارند. بنابراین میکروفیل ها بیشتر برای درمان های زیبایی در دندان های جلو مورد استفاده قرار می گیرد.

از بهترین میکروفیل هایی که امروزه در درمان های دندانپزشکی زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد Heliomolar از شرکت Ivoclar Vivadent و Renamel از شرکت Cosmedent می باشد.

کامپوزیت های هیبرید، میکرو هیبرید و نانوهیبرید

کامپوزیت های هیبریدی بین دو طیف وسیع کامپوزیت های ماکروفیل و میکروفیل قرار می گیرند. به عبارت دیگر از قدرت و استحکام ماکروفیل ها و زیبایی و قابلیت پولیش میکروفیل ها به صورت همزمان برخوردارند.

لازم به ذکر است که نوع اولیه کامپوزیت های هیبریدی به دلیل داشتن ذرات درشت تر بین ۱۰ تا ۵۰ میکرومتر از استحکام و مقاومت بالایی برخوردار هستند. اما باز هم زیبایی و قابلیت پولیش مناسبی ندارند. از این رو بیشتر در ترمیم دندان های عقب مورد استفاده قرار می گیرند.

اما میکرو هیبرید ها که به عنوان نسل جدید کامپوزیت اخیرا وارد دنیای دندانپزشکی شده است، حاوی ذراتی کوچکتر از ۱۰۰ نانومتر تا ۱ میکروکتر می باشند. در این محدوده ی اندازه، مواد حاوی بار بالایی از فیلر هستند پس در نتیجه استقامت آنها در برابر سایش بیشتر خواهد بود و علاوه بر این فراهم کردن زیبایی و درخشش بیشتر به کمک ابزارهای پولیش و پرداخت دندان برای دندانپزشک میسر شده است. این ویژگی از تجمع پلاک در سطح ترمیم نیز جلوگیری می کند.

اصلی ترین مشکل کامپوزیت های هیبریدی از دست دادن زیبایی ظاهری شان به مرور زمان بر اثر استهلاک مواد می باشد. در این فرآیند با تخریب ذرات رزین، فیلر ها استقامت خود را از دست داده و مستعد کنده شدن از سطح ترمیم می شوند. از این رو زیبای و درخشش اولیه آن ها در طی زمان دستخوش تغییر قرار خواهد گرفت.

پیوستن ذرات نانو به ترکیب کامپوزیت های هیبریدی، محصول جدید و منحصر به فردی را ارائه کرده است که تمامی کاربرد های کامپوزیت را در درمان های زیبایی و ترمیمی دندانپزشکی پوشش می دهد به نحوی که قابلیت دوام و پولیش را به حداکثر رسانده است. اگر از کامپوزیت های نانو هیبرید به درستی استفاده شود بیمار از فواید زیادی برخوردار خواهد شد.

از بهترین نمونه های کامپوزیت های نانو هیبرید که در کلینیک دندانپزشکی زیبایی مورد استفاده قرار می گیرد Tetric EvoCeram و کامپوزیت آی پی اس IPS Empress Direct از شرکت Ivoclar Vivadent و Herculite Ultra از شرکت Kerr می باشد.

مزایای کامپوزیت نانوهیبرید

به دلیل چسبندگی زیاد این مواد، در فرآیند درمان نیاز به آماده سازی و تراش زیاد دندان نمی باشد و به راحتی می توان از آنها برای رفع نواقص دندان و ترمیم های زیبایی استفاده کرد. از این رو این ترمیم دندان محافظه کارانه محسوب شده و کمتر به ساختار سالم دندان آسیب زده می شود.

ترمیم های ساخته شده در لابراتوار دندانپزشکی، طول عمر بیشتری خواهند کرد با این وجود، هزینه های ساخت مواد در لابراتوار و تعداد جلساتی که به کلینیک برای قالب گیری مراجعه می کنید باعث بیشتر شدن هزینه ی درمانی شما خواهد شد. پرداخت هزینه های بالای این گونه درمان ها در توان تمامی مراجعه کنندگان نخواهد بود از این رو کامپوزیت های نانو هیبریدی گزینه ی مناسب تری نسبت به روکش های ساخته شده در لابراتوار می باشند چرا که نیاز به پرداخت هزینه لابراتوار نمی باشد. این موضوع برای بیمارانی که نیاز به ترمیم چند دندان همزمان با هم دارند حائز اهمیت خواهد بود.

نکته قابل توجه در خصوص ترمیم هایی که با کامپوزیت های نانوهیبرید انجام می شود، طی شدن فرآیند درمان طی یک جلسه می باشد. به این ترتیب بیمار تنها به یک نوبت تزریق بی حسی نیاز خواهد داشت. این مزیت سبب صرفه جویی در زمان هم برای بیمار و هم برای دندانپزشک معالج خواهد شد.

کامپوزیت نانو هیبرید را می توان در سطح درخشندگی بالایی پولیش کشید از این رو دندان های بیمار طبیعی تر و زیبا به نظر خواهند رسید. این درخشندگی و زیبایی تا مدت های طولانی دوام و ماندگار خواهد داشت. علاوه بر این پولیش مناسب دندان، از تجمع باکتری و پلاک به روی ترمیم دندان شما جلوگیری خواهد کرد. در صورت رعایت بهداشت دهان و دندان و مراقبت های روزانه توسط شخص بیمار، درخشش و سلامت ترمیم های دندانی تا سالهای زیادی ماندگار خواهد بود.

از طرف دیگر رنگ کامپوزیت نانوهیبرید متناسب با رنگ دندان های شما انتخاب می شود. این ویژگی زیبایی لبخند شما را دو چندان خواهد کرد. این مواد در یک فرآیند درست و اصولی به نحوی با رنگ دندان شما ترکیب و سازگار می شود که تشخیص آنها کار ساده ای نخواهد بود.

نانوکامپوزیت

نانوکامپوزیت ها آخرین نسل کامپوزیت ها محسوب می شوند. نانو کامپوزیت ها حاوی ذراتی به اندازه ۲۰ نانومتر می باشند. این ذرات به یکدیگر متصل شده و نانوخوشه (نانوکلاستر) را می سازند. ویژگی منحصر به فرد نانوکامپوزیت ها همین ذرات بزرگی است که از اتصال ذرات کوچک به هم ساخته شده اند. به این ترتیب قدرت، استقامت در برابر سایش و قابلیت پولیش کشیدن برای درخشش و زیبایی بیشتر، افزایش پیدا خواهد کرد. به عبارت دیگر بهترین نوع کامپوزیت دندان، نانو کامپوزیت ها محسوب می شوند که هم از استحکام بالایی برخوردارند و هم زیبایی منحصر به فردی را ارائه می دهند.

ذرات نانوکامپوزیت ها بر خلاف کامپوزیت های هیبرید، میکرو هیبرید و نانوهیبریدی که از ذرات تراشکاری شده ساخته می شوند، با فرآیند ۳M ESPE سنتز شده و در Filtek Supreme Ultra Universal مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای نانوکامپوزیت

نانوکامپوزیت ها علاوه بر کوچکی ذرات مواد ترمیم دندان، مزایای دیگری دارند که عبارت است از:

هنگامی که برای ترمیم دندان های عقب از نانوکامپوزیت ها استفاده می شود، اغلب دندانپزشکان تکنیک لایه به لایه را برای پرکردن فضای خالی استفاده می کنند. این روش بسیاز راحت تر و بهتر از تکنیک پر کردن توده ای یا باک فیل می باشد. اگر چه که در تکنیک باک فیل زمان کمتری صرف می شود اما استحکام و مقاومت مواد نیاز به بررسی بیشتری خواهد داشت و در مرحله کیور کردن (یا همان تاباندن اشعه برای محکم شدن مواد) نیاز به دقت بیشتری می باشد.

از مزایای دیگر نانوکامپوزیت ها قابلیت انتخاب رنگ مناسب و مطابق با رنگ طبیعی دندان بیمار می باشد. از این رو دندانپزشک بنا به ترجیح شما و صلاحدید خود بهترین رنگ را برای ترمیم دندانی شما استفاده خواهد کرد.

قابلیت جریان یافتن و روانروی مواد نانوکامپوزیتی در ترمیم های دندانی، ویژگی بسیار مهمی برای ترمیم دندان های عقب می باشد. چرا که دندانپزشک دسترسی آسانی به دندان های عقب نداشته و مواد کامپوزیتی باید به خوبی جریان داشته باشد و سطوح را به درستی پر کند. لازم به ذکر است که برخی از مواد ترمیمی به دلیل چسبندگی زیاد براحتی حرکت نکرده و سطوح را پر نمی کند. از این رو نیاز به صرف زمان بیشتر برای اطمینان از تکمیل فرآیند ترمیم دندان می باشد.

بهترین مارک کامپوزیت دندان

امروزه کامپوزیت های سوئیسی و آمریکایی از پرکاربرد ترین برند های کامپوزیت دندان در ایران می باشد. البته کیفیت و قیمت آنها متفاوت بوده و انتخاب هر کدام در هزینه نهایی اصلاح طرح لبخند تاثیر خواهد گذاشت.

از بهترین مارک های کامپوزیت Gradia Direct ، Geanial و kurarayو برند های آمریکایی Bisco، M3 و Cosmedent را میتوان نام برد.

البته توجه داشته باشید که در کیفیت درمانهای ونیر کامپوزیت دندان و یا طراحی لبخند تنها برند مواد کامپوزیتی تاثیر گذار نیست، بلکه مهارت و تخصص دندانپزشک زیبایی، بیشتر از از هر عامل دیگری در موفقیت درمان تاثیر خواهد گذاشت. حتی در صورت به کارگیری تکنیک غیر اصولی ممکن است مرغوب ترین مواد نیز نتیجه ی عکس بدهند.

[/col]

[/row]

[/section]
[section label=”Services” bg_color=”rgb(244, 244, 244)” mask=”arrow” padding=”100px”]

[row h_align=”center”]

[col span=”7″ span__sm=”12″ align=”center”]

انواع ارتودنسی دندان

[/col]

[/row]
[row v_align=”equal” h_align=”center”]

[col span=”4″ span__sm=”12″ bg_color=”rgb(255,255,255)” depth_hover=”4″]

[ux_image_box style=”overlay” img=”1543″ image_height=”110px” image_overlay=”rgba(0, 0, 0, 0.49)” image_hover=”overlay-add-50″ link=”#” text_pos=”middle” text_padding=”10px 10px 10px 10px”]

ارتودنسی ثابت

[/ux_image_box]
[row_inner style=”collapse”]

[col_inner span__sm=”12″ padding=”10% 10% 10% 10%”]

منظور از ارتودنسی ثابت این است که بیمار نمی تواند دستگاه ارتودنسی را از دهان خارج نماید. در دستگاه ارتودنسی ثابت اجزا به صورت نگین هایی برروی دندان چسبانده شده و ثابت می گردند.

[button text=”اطلاعات بیشتر” letter_case=”lowercase” color=”secondary” radius=”50″ expand=”true”]

[/col_inner]

[/row_inner]

[/col]
[col span=”4″ span__sm=”12″ bg_color=”rgb(255,255,255)” depth_hover=”4″]

[ux_image_box style=”overlay” img=”1542″ image_height=”110px” image_overlay=”rgba(0, 0, 0, 0.49)” image_hover=”overlay-add-50″ link=”#” text_pos=”middle” text_padding=”10px 10px 10px 10px”]

ارتودنسی متحرک

[/ux_image_box]
[row_inner style=”collapse”]

[col_inner span__sm=”12″ padding=”10% 10% 10% 10%”]

در صورتی که  نامرتبی دندان شما نیازمند درمان جزئی می باشد، ارتودنسی متحرک می تواند برایتان یک گزینه ی مناسب محسوب شود.

[button text=”اطلاعات بیشتر” letter_case=”lowercase” color=”secondary” radius=”50″ expand=”true”]

[/col_inner]

[/row_inner]

[/col]

[/row]

[/section]
[section label=”About” padding=”0px”]

[row h_align=”center”]

[col span=”10″ span__sm=”12″ margin=”-60px 0px 60px 0px”]

[featured_box img=”1521″ img_width=”120″ pos=”center” class=”circle”]

[gap]

کلینیک دندانپزشکی زهره 

کلینیک دندانپزشکی زهره با داشتن پزشکانی مجرب و متخصص در زمینه ترمیم دندان، ایمپلنت، ارتودنسی، پروتز، انواع جراحی های درمانی و زیبایی و با داشتن بیش از ۱۶ سال سابقه ی درخشان و با تکیه بر دانش و تکنولوژی روز به صورت شبانه روزی و حتی در روزهای تعطیل آماده پذیرش شما عزیزان می باشد.

[gap]

[/featured_box]

[/col]

[/row]

[/section]