علت تلخی دهان و توصیه‌هایی برای درمان آن

دندانپزشکی شبانه روزی
طعم تلخ یا بد در دهان می‌تواند واکنشی طبیعی به خوردن غذاهای تند یا ترش باشد. با این حال، زمانی که طعم آن برای مدت طولانی باقی می‌ماند یا به طور غیر منتظره اتفاق می‌افتد، می‌تواند نگران کننده باشد. احساس تلخی در دهان حس پیچیده‌ای است که می‌تواند تحت تاثیر عوامل زیادی از جمله بهداشت نامناسب دندان، خشکی دهان یا بارداری باشد.

درمان طعم تلخ مداوم شامل درمان هر گونه بیماری زمینه‌ای است، اما افراد می‌توانند طعم ناخوشایند را با برخی درمان‌های خانگی ساده کنترل کنند.

در این مقاله به علت‌های احتمالی طعم تلخ در دهان می‌پردازیم و همچنین در مورد علائم و درمان صحبت می‌کنیم.

علائم و نشانه‌ها

  اصطلاح پزشکی برای تغییر طعم در دهان است. تغییر مزه دائمی در دهان از نظر پزشکی به نام دیسژئوزی شناخته می‌شود. این طعم ناخوشایند توصیف می‌شود و می‌تواند برای مدت طولانی تا زمانی که علت زمینه‌ای درمان شود ادامه یابد.

افراد مبتلا به دیسژئوزی ممکن است طعم ثابتی را تجربه کنند که اغلب به عنوان یکی از موارد زیر توصیف می‌کنند:

 • تلخ
 • فلزی
 • فاسد یا ناپاک
 • شور

مزه می‌تواند باعث ایجاد حواس‌پرتی شود، و حتی ممکن است احساس طعم چیزهای دیگر را هنگام خوردن یا نوشیدن سخت کند. ممکن است فرد حتی پس از مسواک زدن دندان‌های خود همچنان این مزه را حس کند. همچنین ممکن است این عارضه بسته به علت علائم دیگری را نیز نشان دهد.

علل وقوع تلخی دهان

بسیاری از دلایل طعم تلخ در دهان جدی نیستند. با این حال، علائم ممکن است آزاردهنده باشد و ممکن است با رژیم غذایی منظم فرد یا لذت بردن از زندگی روزمره تداخل داشته باشد.

شرایط زیر می تواند باعث ایجاد طعم تلخ در دهان شود:دندانپزشکی شبانه روزی

دهان خشک

خشکی دهان زمانی اتفاق می‌افتد که دهان بزاق کافی تولید نمی‌کند. از آنجایی که بزاق به کاهش باکتری های موجود در دهان کمک می‌کند، بزاق کمتر به این معنی است که باکتری‌های بیشتری می‌توانند زنده بمانند.

افراد مبتلا به خشکی دهان احساس چسبندگی و خشکی در دهان خود می‌کنند. این می‌تواند ناشی از عواملی مانند داروها، اختلالات مربوط به قبل یا مصرف دخانیات باشد. همچنین در صورت گرفتگی بینی ممکن است فرد دچار خشکی دهان شود، زیرا تنفس از طریق دهان می‌تواند دهان را خشک کند.

افرادی که دائماً خشکی دهان دارند باید برای تشخیص صحیح با پزشک خود صحبت کنند.

مسائل دندانی

بهداشت نامناسب دندان نیز می‌تواند باعث ایجاد طعم تلخ در دهان شود. همچنین ممکن است باعث افزایش حفره‌ها، عفونت‌ها و بیماری لثه یا التهاب لثه شود.

با مسواک زدن منظم و نخ دندان کشیدن می‌توان از بسیاری از مشکلات رایج دندانی جلوگیری کرد. برخی از افراد ممکن است تجربه کرده باشند که استفاده از اسکرابر زبان به رفع برخی علائم کمک می‌کند.دندانپزشکی شبانه روزی

استفاده از دهانشویه ضد باکتری در بین مسواک زدن ممکن است به کاهش باکتری‌های بد مزه کمک کند. 

بارداریدندانپزشکی شبانه روزی

طعم تلخ یا فلز در دهان یک شکایت رایج در سه ماهه اول بارداری است.

هورمون‌های بدن در دوران بارداری دچار نوسان می‌شوند. این تنوع می‌تواند بر حواس تأثیر بگذارد، که می‌تواند باعث هوس‌های خاص شود و برخی غذاها یا بوها را منزجرکننده جلوه دهد.

بسیاری از افراد باردار نیز متوجه طعم فلزی، تلخ یا ریز در دهان خود می‌شوند. این می‌تواند آزاردهنده باشد، اما معمولا در اواخر بارداری یا پس از زایمان از بین می‌رود.

سندرم سوزش دهان

سندرم سوزش دهان وضعیتی است که باعث احساس سوزش در دهان می‌شود. این احساس می‌تواند متفاوت باشد، اما بسیاری آن را شبیه به خوردن فلفل تند توصیف می‌کنند. علاوه بر این، برخی از افراد ممکن است طعم تلخ یا ترش را در دهان خود تجربه کنند.

علائم سندرم سوزش دهان ممکن است به صورت پراکنده ظاهر شود، اما همچنین می‌تواند مزمن باشد و برای مدت طولانی ادامه یابد.

برخی از افراد مبتلا به این سندرم ممکن است در خوردن یا آشامیدن مشکل داشته باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است متوجه شوند که این امر علائم آنها را تسکین می‌دهد.

یائسگی

زنانی که در دوران یائسگی هستند نیز ممکن است طعم تلخی را در دهان خود تجربه کنند. این می‌تواند به دلیل سطوح پایین استروژن در بدن باشد که می‌تواند منجر به یک بیماری ثانویه مانند سندرم سوزش دهان شود. همچنین ممکن است به دلیل خشکی مداوم دهان باشد.

رفلاکس اسید

طعم تلخ ناخواسته در دهان ممکن است ناشی از ریفلاکس اسید باشد. بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) یا ریفلاکس اسید ممکن است منبع طعم تلخ ناخواسته در دهان باشد. این شرایط زمانی اتفاق می‌افتد که عضله یا اسفنکتر بالای معده ضعیف می‌شود و اجازه می‌دهد اسید یا صفرا وارد لوله غذا شود.

GERD تمایل دارد مری را تحریک کند و باعث ایجاد احساس سوزش در قفسه سینه یا شکم شود. همچنین می‌تواند طعم بد یا تلخی را در دهان ایجاد کند که ممکن است تا مدتی باقی بماند.

برفک دهان

عفونت قارچی در دهان اغلب باعث ایجاد لکه‌های سفید روی زبان، دهان یا گلو می‌شود. همچنین ممکن است طعم تلخ یا ناخوشایندی ایجاد کند که ممکن است تا زمان درمان عفونت باقی بماند.


سندرم آجیل کاج

در برخی افراد، خوردن آجیل کاج ممکن است طعم تلخ یا فلزی در دهان ایجاد کند. این اغلب ۱ تا ۳ روز پس از خوردن آجیل کاج اتفاق می افتد. این سندرم همچنین علائم دیگری را نشان نمی‌دهد و پس از چند هفته از بین می‌رود.


استرس و اضطراب

سطوح بالای استرس و اضطراب می‌تواند پاسخ استرس را در بدن تحریک کند، که اغلب حس چشایی فرد را تغییر می‌دهد. اضطراب می‌تواند باعث خشکی دهان شود که اغلب منجر به طعم تلخ می‌شود.

آسیب عصبی

مانند حواس دیگر ما، جوانه‌های چشایی به طور مستقیم با اعصاب مغز در ارتباط هستند. آسیب به اعصاب می‌تواند باعث تغییر در نحوه تجربه یک فرد شود. آسیب عصبی می تواند ناشی از آسیب سر یا شرایطی باشد که شامل موارد زیر است:

 • صرع
 • اسکلروز چندگانه
 • تومورهای مغزی
 • فلج بل
 • زوال عقل

داروها و مکمل‌های خوراکی

در برخی افراد، برخی داروها، مکمل‌ها یا درمان‌های پزشکی ممکن است باعث ایجاد طعم تلخ در دهان شوند. این ممکن است به این دلیل باشد که طعم داروها تلخ است یا مواد شیمیایی موجود در آنها به درون بزاق دفع می‌شود. فرد باید با پزشک خود مشورت کند تا دریابد که آیا داروهای مصرفی می‌تواند باعث ایجاد طعم تلخ شود.

داروهایی که ممکن است منجر به طعم تلخ شوند عبارتند از:

 • آنتی بیوتیک‌های خاص
 • برخی از داروهای قلبی
 • ویتامین‌های حاوی مواد معدنی یا فلزات مانند مس، آهن یا روی
 • داروهای لیتیوم

بیماری‌ها

برخی از بیماری‌ها، از جمله عفونت سینوسی یا سرماخوردگی، می‌توانند با طعم تلخ در دهان همراه باشند. در طول این بیماری‌ها، بدن پروتئین‌های التهابی را برای جذب سلول‌های مضر ارسال می‌کند. این پروتئین‌ها همچنین ممکن است بر زبان و جوانه‌های چشایی تأثیر بگذارند، که می‌تواند باعث شود فرد طعمی تلخ‌تر از حد طبیعی را در دهان تجربه کند.

درمان سرطان

فردی که تحت درمان سرطان است ممکن است هنگام خوردن یا نوشیدن در دهان خود احساس مزه تلخ کند. شیمی درمانی و پرتودرمانی ممکن است جوانه‌های چشایی را در برخی افراد تحریک کند که ممکن است باعث شود حتی چیزهای ساده مانند نان تست ساده یا آب طعم تلخ یا نامطبوعی داشته باشند.

درمان‌های خانگیدندانپزشکی شبانه روزی

مراقبت‌های منظم از دندان برای کمک به کاهش طعم تلخ در دهان توصیه می‌شود. درمان طعم تلخ در دهان به طور معمول شامل درمان علت زمینه‌ای است. پزشک اغلب می‌تواند با سؤال در مورد علائم و داروها و انجام آزمایش‌ها مشکل را تشخیص دهد. سپس می‌تواند درمان‌های مناسب را توصیه کند.

درمان‌های خانگی ممکن است به برخی از افراد کمک کند در حالی که به دنبال راه‌حلی دائمی هستند، علائم خود را به طور موقت تسکین دهند، اگرچه ممکن است برای همه کارساز نباشد.

داروهای خانگی که ممکن است به کاهش طعم تلخ در دهان کمک کنند عبارتند از:

 • مراقبت‌های منظم از دندان، مانند مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهان‌شویه ضد باکتریایی. طیف وسیعی از محصولات مراقبت از دندان از جمله مسواک، نخ دندان و دهانشویه برای خرید آنلاین در دسترس است.
 • جویدن آدامس بدون قند برای حفظ حرکت بزاق در دهان. مجموعه‌ای از آدامس‌های بدون قند برای خرید آنلاین موجود است.
 • نوشیدن مایعات فراوان در طول روز
 • اجتناب از عوامل خطر رفلاکس اسید، مانند خوردن غذاهای چرب یا تند، و کاهش یا حذف محصولات تنباکو و الکل
 • شستشوی دهان با یک قاشق چایخوری جوش شیرین که به یک لیوان آب اضافه شده است

کلام آخر

تجربه طعم تلخ در دهان نسبتاً رایج است و نباید دلیلی فوری برای نگرانی باشد.

بیشتر مزه‌های تلخ قابل درمان هستند و زمانی که پزشک علت را تشخیص می‌دهد، ممکن است فرد بتواند این علامت را مدیریت کند.

پس از پیدا شدن علت و شروع درمان، جوانه‌های چشایی باید به حالت عادی برگردند و طعم تلخ دهان از بین برود.

کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی زهره با کادری مجرب و توانمند آماده ارائه انواع خدمات دندانپزشکی به صورت شبانه روزی و تمام وقت می باشد.

0 0 رای ها
امتیاز این مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس مستقیم