دندان مصنوعی فلیپر: آنچه باید بدانید

این پروتزهای تکه ای بهتر است یا ایمپلنت دندان؟

کدام روش انجام بشه بهتره؟

اگر دندانی افتاده و در لثه هایتان فضای خالی افتاده، حالا یابخاطر تصادفی، یا بیماری لثه، مطمئنا گزینه های متعددی برای درمان جلوی پایتان قرار دارد.

یا می توانید دندان مصنوعی فلیپر را انتخاب کنید یا ایمپلنت دندان! حالا به نظرتان کدام می‌تواند به شما بهتر کمک کند؟! خصوصا در بحث عملکرد دهان و دندان. برای اینکه از مزایا و معایب هرکدام از این روش ها بدانید، کافیست همراه ما شوید و چند دقیقه ای وقت بگذارید!

دندان مصنوعی فلیپر که به عنوان پروتز جزئی متحرک اکریلیک نیز شناخته می‌شود، یک گزینه دندان مصنوعی جذاب است. این ابزار روی فک پایین شما یا در امتداد کام دهان شما قرار می‌گیرد و معمولا یک یا چند دندان مصنوعی به آن متصل است.دندانپزشکی شبانه روزی

دندان مصنوعی فلیپر چیست؟

این دندان مصنوعی که فلیپر یا تکه ای نام دارد، بعنوان یک جایگزین موقت برای دندان های افتاده ست. فلیپر دندان برای پرکردن فاصله ای که بین دندان ها ایجاد شده استفاده می شود. برخی هستند که از فلیپر دندان استفاده می کنند، بجای اینکه سراغ جراحی ایمپلنت بروند.

دندان مصنوعی های فلیپر از چه ساخته شدند؟

این پروتزها از جنس اکریلیک رنگ لثه ها ساخته شدند. فلیپر به دندان های اطراف با گیره هایی شبیه به ریتینر وصل می شود. معمولا شب ها هم قابل متحرکند ومی توان درآور.

مزایای دندان فلیپر

این روش یکی از بهترین گزینه‌های جایگزینی دندان موقت متحرک است که بسیار موفق عمل کرده است. موارد زیر برخی از مزایای متعدد استفاده از دندان فلیپر است.

 • مقرون به صرفه – مزیت اصلی استفاده از فلیپرهای دندانی این است که در مقایسه با سایر جایگزین‌های دندان مصنوعی ارزان‌تر هستند. هزینه یک فلیپر دندان تنها حدود ۲۵ درصد هزینه ایمپلنت دندان است.
 • ساخت آسان – فلیپرها را می‌توان به سرعت توسط دندانپزشک ایجاد کرد. فرآیند ساخت این وسیله زمان کمتری نیاز دارد و در بیشتر موارد می‌توانید آن را در همان روز یا روز بعد تهیه کنید.
 • ظاهر طبیعی – دندان فلیپری نسبتا طبیعی به نظر می‌رسد. شکاف‌های ایجاد شده در لثه‌های شما را که به دلیل از دست دادن دندان‌های طبیعی رخ داده است، به زیبایی و به بهترین شکل می‌پوشاند و لبخندی کامل و زیبا به شما هدیه می‌دهد.
 • موقعیت دندان‌های فعلی شما را تثبیت می‌کند – یک دندان فلیپری موقت به دندان شما کمک می‌کند تا به سمت شکاف ایجاد شده توسط دندان‌های از دست رفته حرکت نکند تا زمانی که جایگزین دائمی آن دندان‌ها ایجاد شود.
 • راحت بودن– علاوه بر این، قرار دادن دندان فلیپر در دهان بسیار آسان است و برداشتن و تعویض آن نیز راحت است.

هزینه دندان فلیپر چقدر است؟

دندان فلیپر یکی از کم‌هزینه‌ترین انتخاب‌ها برای دندان مصنوعی است. با این حال، بسته به اینکه چند دندان با استفاده از فلیپر و مواد مورد استفاده برای ساخت آن تعویض می‌کنید، قیمت‌ها می‌تواند متفاوت باشد. به طور کلی، یک دندان فلیپر حدود ۱ میلیون و پانصد هزار تومان قیمت دارد. با این حال، ممکن است برای تنظیم و تعمیرات دوره‌ای آن نیز نیاز به پرداخت هزینه‌های اضافی داشته باشید.

آیا می‌توانم با دندان فلیپر غذا بخورم؟

بله. داشتن دندان فلیپر غذا خوردن را بسیار راحت‌تر می‌کند، زیرا می‌توانید به راحتی غذا را بجوید. از دندانپزشک خود بپرسید که آیا فلیپر راه‌حل مناسبی برای شماست.

چگونه باید از دندان فلیپر مراقبت کرد؟دندانپزشکی شبانه روزی

مراقبت از دندان فلیپر ساده است. مطمئن شوید که برنامه تعمیر و نگهداری منظم را دنبال کنید. انجام موارد زیر بسیار مهم است.

 • هر شب قبل از رفتن به رختخواب، دندان فلیپر را از دهان خارج کنید.
 • بعد از هر وعده غذایی آن را با یک برس دندان مصنوعی کاملا تمیز کنید. تمیز کردن مناسب فلیپر از چسبیدن باکتری‌های عامل عفونت و تکه‌های غذا به آن جلوگیری می‌کند. از مسواک نرم، صابون ملایم و آب گرم استفاده کنید.
 • دندان فلیپر خود را در صورت عدم استفاده در یک لیوان آب نگهداری کنید تا از خشک شدن آن جلوگیری کنید.
 • از جابجایی دندان فلیپر در دهان با زبان خودداری کنید. انجام این کار باعث شل شدن آن خواهد شد.
 • همچنین بهتر است که در طول هفته ۲ تا ۳ بار دندان فلیپر خود را در یک تمیز کننده دندان مصنوعی غوطه‌ور کنید.
 • از خوردن غذاها و نوشیدنی‌های تیره رنگی که می‌توانند دندان فلیپر شما را لکه‌دار کنند، مانند آب کرن‌بری، قهوه و چغندر خودداری کنید.

روش‌های جایگزین دندان فلیپردندانپزشکی شبانه روزی

در صورت از دست دادن یک یا چند دندان، دندان فلیپر تنها گزینه پیش روی شما نیست. برخی از گزینه‌های دیگر برای این منظور عبارتند از:

۱) دندان مصنوعی دائمی

پروتزهای دائمی: پروتزهای دائمی نسبت به دندان فلیپر ماندگاری بیشتری دارند، اما در عین حال  در مقایسه با آن گران‌تر هستند.

بریج‌های دندانی: بریج‌های دندانی نیز مانند دندان‌های فلیپری، ظاهر، شکل، هم‌ترازی و توانایی بایت دندان را بهبود می‌بخشند. در واقع بریج‌ها به جای اینکه بخشی از پروتز باشند، نوعی از دندان‌های مصنوعی هستند که مستقیماً به دندان‌های موجود شما متصل می‌شوند یا ایمپلنتی با سیمان، تاج و باندها هستند.

ایمپلنت دندان: پستی شبیه ریشه دندان است که با جراحی مستقیماً به استخوان فک متصل می‌شود تا دندان مصنوعی را نگه دارد. ایمپلنت‌ها مانند بریج نیستند که نیازی به چسباندن به دندان‌های دیگر داشته باشند. برخلاف پروتز، ایمپلنت تمایلی به شل شدن در طول زمان ندارد. آنها ظاهر و احساس و عملکرد دندان‌های طبیعی انسان را تقلید می کنند.

۲) دندان‌های مصنوعی موقتدندانپزشکی شبانه روزی

نوعی از پروتزهای موقت دندان وجود دارند که ماندگاری بیشتری نسبت به دندان فلیپر دارند و در مقایسه با تعمیر دائمی مقرون به صرفه‌تر هستند. این کار البته از دندان‌های فلیپری گران‌تر است. چند نمونه از این نوع دندان‌های مصنوعی موقت به شرح زیر است: 

 • پروتز پارسیل ثابت: این وسیله شامل پروتزهای جزئی است که به دندان‌های مجاور شما متصل می‌شوند. این وسیله فقط در صورتی قابل استفاده است که دندان‌ها، ریشه‌ها یا ایمپلنت‌های سالمی برای چسباندن پروتزها داشته باشید.
 • اسنپ آن اسمایل یا لبخند فوری: یک پروتز پارسیل سفارشی است که روی دندان‌های موجود یا لثه‌ها بدون پوشاندن کام قرار می‌گیرد. این وسیله غیر تهاجمی، زیبا، قابل جابجایی و به طور کلی بدون درد است.

سوالات متداول

چه مدت می‌توانید دندان فلیپر را استفاد کنید؟

قرار است دندان فلیپر به طور موقت مورد استفاده قراره گیرند، زیرا قبل از کاشت ایمپلنت واقعی، شما باید منتظر بهبود وضعیت لثه‌های خود باشید. برخی از بیماران ممکن است ترجیح دهند به طور دائم از دندان فلیپر استفاده کنند، به دلیل هزینه کمتر آن نسبت به پروتز و یا ایمپلنت، و یا به دلیل سبک وزن بودن و تنظیم راحت‌تر آن.

دندان فلیپر ممکن است راه‌حلی طولانی‌مدت برای کودکان زیر ۱۷ سالی باشد که تا زمان رسیدن به سن مناسب برای کاشت ایمپلنت، دندان‌های خود را از دست داده‌اند. از آنجایی که فلیپرها ممکن است به راحتی بشکنند یا آسیب ببینند، برای تمیز نگه داشتن آنها و حذف هرگونه پلاک و ذرات غذا باید به طور منظم از آن‌ها مراقبت شود. این کار از سایر دندان‌ها و لثه‌های شما نیز محافظت می‌کند.

آیا می‌توانید با وجود دندان فلیپری در دهان بخوابید؟

قرار دادن فلیپر در دهان در طول روز و شب می‌تواند فشار مداوم بر بافت‌های زیر فلیپر وارد کند. این کار همچنین می‌تواند به تحلیل رفتن استخوان منجر شود و یا و باعث عقب‌نشینی لثه‌ها شود. استفاده از دندان فلیپری در طول روز نیز ممکن است باعث عفونت قارچی بدون درد در لثه‌ها شود. بنابراین برداشتن این وسیله به مدت هر چند ساعت یک بار توصیه می‌شود. این کار به لثه‌های شما فرصت تنفس و استراحت می‌دهد، بنابراین توصیه می‌کنیم هر ۸ ساعت یک آن را بیرون بیاورید، که این کار را می‌توانید هنگام خواب انجام دهید.

حالا این دو، ایمپلنت دندان و پروتز فلیپر چه تفاوت هایی دارند؟

دنتال ایمپلنت ظاهر دهان و دندان را بهبود می بخشد، و به شما توانایی جویدن می بخشد. دائمی هستند، مثل دندان های طبیعی شستشو و تمیزمی شوند. برخلاف فلیپر، نیازی به جابجایی ندارند. به طور دائمی به استخوان فک متصل شدند.

فاکتور دیگری که برای ایمپلنت درنظر گرفته می‌شود، هزینه ایمپلنت در مقایسه با فلیپر است. هزینه ایمپلنت بسیار بیشتر از فلیپر می باشد. اما ایمپلنت یک روش وراه‌حل دائمی ست.زمانی که به طور کامل مراقبت و نگهداری شود، طول بیشتری هم خواهد داشت.

کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی زهره با کادری مجرب و توانمند آماده ارائه انواع خدمات دندانپزشکی به صورت شبانه روزی و تمام وقت می باشد.

0 0 رای ها
امتیاز این مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس مستقیم