دندانپزشکی شبانه روزی زهره

دندان عقل نهفته

کلیه خدمات جراحی های دندان، بازسازی، ایمپلنت و جراحی های زیبایی زیر نظر دندانپزشکان مجرب

دندانی که راه جوانه زدن آن بسته شده است و از راه لثه به حفره دهان وارد می شود به دندان نهفته معروف است. بیشتر دندان های عقل دندان نهفته می باشند.

دندان عقل در بیشتر افراد بین سن ۱۷ تا ۲۱ سالگی رشد می کند. در علم دندانپزشکی به این دندان ها دندان مولر سوم می گویند.

این دندانها ممکن است نهفته باشند زیرا فضای کافی در دهان برای آنها وجود ندارد. یک دندان عقل ممکن است تلاش کند که به صورت یک طرفی بیرون بیاید یا در فک شما به صورت کج در بیاید.

یک دندان نهفته می تواند بدون درد باشد. حتی ممکن است تشخیص ندهید که چنین دندانی دارید. با اینحال، هنگامیکه یک دندان عقل نهفته سعی میکند بیرون بیاید، لثه روی آن عفونی و متورم خواهد شد که میتواند آزاردهنده باشد. حتی ممکن است در نزدیکی دندان یا در گوش آن طرف صورتتان احساس درد داشته باشید.

یک دندان نهفته می تواند به عفونتی به نام پری کورونیت (pericoronitis) منجر شود. در صورت عدم درمان، این عفونت میتواند در گلو یا داخل گردن پخش شود. عفونتهای حاد به بستری در بیمارستان و جراحی منجر خواهند شد.

دندانهای نهفته نیز می توانند دچار پوسیدگی شوند. یک دندان نهفته به دندان مولر مجاور خود فشار می آورد که این کار به حرکت یا پوسیدگی دندان یا بیماریهای لثه منجر خواهد شد. این دندان همچنین میتواند ترکیب دندانهای شما را تغییر دهد. در موارد نادر نیز دندانهای نهفته به ایجاد کیست یا زائده‌های دیگر در فک منجر میشوند.

دندان نهفته چه خطراتی دارد؟

 1. بروز بیماری‌های لثه
 2. تحلیل استخوان در دندان‌های مجاور دندان نهفته
 3. پوسیدگی دندان‌های مجاور
 4. عدم امکان پر کردن دندان‌های مجاور
 1. تحلیل ریشه دندان مجاور به علت فشار دندان نهفته
 2. مزاحمت دندان نهفته برای روکش‌ها یا بریج یا حتی دست دندان
 3. پیدایش کیست‌ها یا تومورها که درمان آنها گاهی با برداشتن قسمتی از استخوان فک همراه خواهد بود
 4. دردهای عصبی صورت
 5. شکستگی فک پایین در ناحیه دندان نهفته در اثر ضربه به فک پایین، به دلیل کمبود استقامت استخوان
 6. چرخش دندان‌های مجاور
 7. نامرتب شدن دندان‌ها
 8. بیماری‌های مفصل گیجگاهی–‌فکی و صداهای ناشی از آن

بهترین روش برای درمان دندان های نیش نهفته در فک بالا تشخیص سریع و درمان به موقع آن است. آسان ترین کار برای جلوگیری از به وجود آمدن یک نهفتگی بالقوه این است که دندان نیش شیری در بهترین زمان کشیده شود و ریشه کن شود.

این امر معمولا به دندان نیش دائمی اجازه می دهد که از وضعیت خوابیده داخل فک به حالت عمودی نزدیک شده و به درستی داخل قوس دندانی بروید، البته به شرط آنکه فضای کافی برای رویش آن موجود باشد.

بهبودی زمان بهبودی کشیدن دندان عقل نهفته بین پنج تا هفت روز است و ناحیه لثه بین سه تا چهار هفته به طور کامل بهبود پیدا می کند. در صورتی که فک در طول مراحل کشیدن دندان آسیب ببنید، ریکاوری کامل تا شش ماه طول می کشد. وقتی که عمل کشیدن دندان عقل را انجام دادید، اقدامات زیادی وجود دارد که برای تصمیم بهبودی مناسب می توانید انجام دهید: در طول ۲۴ ساعت اول پس از کشیدن دندان عقل، کمی خونریزی را باید انتظار داشته باشید. برای کنترل خونریزی، یک قطعه گاز تمیز مرطوب را می توانید روی ناحیه دندان کشیده شده قرار دهید.

 فشار شدید به مدت ۴۵ دقیقه باعت توقف خونریزی می شود. چای کیسه ای نیز جایگزین مناسبی برای گاز است و از خونریزی جلوگیری می کند و با داشتن اسید تانیک، به شکل گیری لخته خون کمک می گیرد. در صورتی که برای مدتی طولانی دچار خونریزی شدید هستید ، با جراح یا دندان پزشک خود تماس بگیرید.

در صورتی که دندان عقل نهفته باشد و باید از زیر سطح خط لثه بیرون کشیده شود، به بخیه نیاز است. در صورتی که بخیه ها جذب نشوند، باید پس از عمل شکافته شوند. جراح دهان برای مراجعه به مطب برای خارج کردن بخیه ها با شما صحبت می کند.

ورم صورت نیز پس از کشیدن دندان عقل قابل انتظار است. برای تسکین ورم، یخ را در یک تکه پارچه بپیچید و آن را روی ناحیه صورت که ورم کرده است قرار دهید. یخ باید برای ۱۰ دقیقه استفاده شود و به مدت بیست دقیقه برداشته و سپس دوباره قرار داده شود. این چرخه در طول ۲۴ ساعت اول پس از کشیدن دندان اغلب هر قدر که نیاز است باید تکرار شود. برای درد و ناراحتی ناشی از کشیدن دندان، پزشک داروهای مسکن مثل استامینوفن یا ایبوپروفن را تجویز می کند. همچنین قبل از انجام این جراحی داروی آنتی بیوتک به منظور از بین بردن هر گونه عفونت در بافت دور دندان های عقل توصیه می شود. پس از کشیدن دندان عقل، باید برای جلوگیری از هر گونه عفونت بیشتر، به مصرف این داروها ادامه دهید.

توصیه های غذایی اگر به خوردن بستنی علاقه دارید برای شما خبری خوبی داریم. یکی از روش های بهبودی پس از عمل دندان نهفته خوردن بستنی است زیرا در روز اول به بیماران توصیه می شود بیشتر از خوراکی های مایع ( ماست،میلک شیک، پودینگ) استفاده کنند. دقت کنید که نباید نوشیدنی ها را با نی میل کنید زیرا مکیدن باعث شل شدن لخته های خونی می شود. سپس برای چهار تا پنج روز رژیم غذای نرم را باید داشته باشید: پوره سیب زمینی، تخم مرغ پخته و پاستا. از خوردن هر چیزی که به جویدن زیاد نیاز دارد، خودداری کنید، پس استیک نباید بخورید. و غذاهای سردتری که تسکین دهنده نیز هستند را انتخاب کنید. و در هنگام جویدن مراقب باشید. اجازه دهید کارد و چنگال برای شما این کار را برای شما انجام دهند.

برای مشاوره رایگان با پزشکان ما، همین حالا تماس بگیرید!

پاسخ به سوالات شما در معتبرترین مقالات دندانپزشکی