دندانپزشکی شبانه روزیبایت‌وینگ نوعی تصویربرداری با استفاده از اشعه ایکس است که توسط دندانپزشک برای ارزیابی سلامت دهان و یا مشاهده ناحیه خاصی از دهان انجام می‌شود. بایت‌وینگ که به عنوان بال بایت نیز شناخته می‌شود، در واقع رایج‌ترین نوع تصویربرداری اشعه ایکس از دندان است. اکثر افرادی که در مطب دندانپزشکی اشعه ایکس دریافت کرده‌اند، در واقع بایت‌وینگ اشعه ایکس دریافت ‌اند و احتمالاً در فرآیند توضیح دادن این روش یا وضعیت، توسط دندانپزشک یک فیلم هم به آنها نشان داده شده است.

بایت‌وینگ به چه روشی انجام می‌شود؟

روش انجام بایت وینگ به این صورت است که زبانه کوچکی بین دندان‌های بسته نگه داشته می‌شود و در حین عکسبرداری اشعه ایکس گرفته می شود. با ثابت نگه داشتن بیمار، فیلم با استفاده از یک دستگاه اشعه ایکس خارجی در معرض دید قرار می‌گیرد و سپس برداشته شده و توسعه می‌یابد. پس از توسعه، این فیلم چندین دندان پایین و بالایی را همراه با ریشه‌های آنها نشان می‌دهد.

گاهی اوقات، دندانپزشکان انجام مجموعه کاملی از اشعه ایکس را سفارش می‌دهند، که در آن کل دهان با یک سری تصاویر متداخل پیش‌رونده با استفاده از اشعه ایکس تصویربرداری می‌شود. این کار معمولاً زمانی انجام می‌شود که بیمار برای اولین بار به مطب دندانپزشکی مراجعه می‌کند، یا زمانی که فردی برای مدتی به دندانپزشک مراجعه نکرده است. پزشکان همچنین می‌توانند بایت وینگ نواحی مختلف دهان، از جمله نمای نزدیک از دندان‌هایی را که ترمیم ،شده‌اند سفارش دهند تا دندانپزشک تأیید کند که ترمیم به درستی انجام شده است و به خوبی بهبود می‌یابد. به همین دلیل معمولاً پس از هر روش کشیدن یا پر کردن دندان، عکس‌برداری با اشعه ایکس تجویز می‌شود.

دریافت عکس اشعه ایکس بایت‌وینگ ممکن است برای بیمار ناراحت کننده باشد، به خصوص اگر دهان کوچکی داشته باشد، زیرا ابزار این نوع تصویربرداری باید سفت و بزرگ باشد تا اطمینان حاصل شود که اشعه ایکس همه چیز را می‌گیرد. اکثر مطب‌های‌ دندانپزشکی به خوبی از مسئله راحتی آگاه هستند و کارکنان ممکن است نکاتی را برای کمک به افراد برای مقابله با این احساس ناخوشایند داشته باشند.

بایت‌وینگ معمولا از کدام قسمت دهان گرفته می‌شود؟دندانپزشکی شبانه روزی

گاهی اوقات، دندانپزشکان مجموعه کاملی از اشعه ایکس را برای گرفتن تصاویری از کل دهان سفارش می‌دهند. گرفتن اشعه ایکس مهم است، زیرا می‌تواند نشانه‌هایی از مشکلات دندانی را که در معاینه فیزیکی اولیه قابل مشاهده نیست، آشکار کند. دندانپزشکان معمولا عکسبرداری با اشعه ایکس را توصیه نمی‌کنند، زیرا می‌خواهند قرار گرفتن در معرض اشعه را محدود کنند، مگر اینکه معتقد باشند که این تصاویر ضروری و مناسب هستند. اشعه ایکس می‌تواند اطلاعاتی را در مورد چگونگی رشد دندان‌ها، حرکت یا عدم حرکت دندان‌ها و وجود علائم پوسیدگی در دهان نشان دهد. با تشخیص زودهنگام این مشکلات، دندانپزشک می‌تواند تا حد زیادی هزینه و درد بیمار را کاهش دهد.

رادیوگرافی بایت‌وینگ چیست؟

رادیوگرافی بخش مهمی از تشخیص و برنامه‌ریزی درمان دندان است. ممکن است برای بیماران رادیوگرافی تجویز شود که همراه با معاینه بالینی مورد استفاده قرار گیرد. رادیوگرافی بایت‌وینگ یکی از روش‌های رایج اشعه ایکس دندان است و ممکن است جزئی از معاینه رادیولوژیک باشد. رادیوگرافی بایت‌وینگ اطلاعات حیاتی را برای کمک به تشخیص شایع‌ترین بیماری‌های دندانی ارائه می‌دهد. به ویژه پوسیدگی دندان و از دست دادن استخوان پریودنتال یا بیماری لثه. یافته‌های مهم دیگری ممکن است در روش بایت‌وینگ شود، از جمله وضعیت پر شدن و وجود جرم.دندانپزشکی شبانه روزی

زمینه

رادیوگرافی بایت‌وینگ تصویری از تاج دندان‌های بالا و پایین روی یک فیلم ارائه می‌دهد. نوع فیلم مورد استفاده برای این ،معاینه تصویری با وضوح بالا ارائه می‌دهد که قادر به تشخیص تغییرات ظریفی است که در بیماری‌های دندانی رخ می‌دهد. بایت‌وینگ‌ها معمولاً در ۴ فیلم تصویربرداری و ضبط می‌شوند که در هر دو طرف دهان قرار می‌گیرند و ساختارهای دندانی را از جلو و پشت بررسی می‌کنند.

روش رادیوگرافی بایت‌وینگ

دندانپزشکی شبانه روزیاستانداردهای پذیرفته شده برای کنترل عفونت، با پوشیدن دستکش و استفاده از برخی از سطوح پوشیده از یک مانع محافظ توسط اپراتور رعایت خواهد شد.  یک فیلم با استفاده از یک دستگاه نگهدارنده فیلم مقوایی در دهان بیمار قرار می‌گیرد. این دستگاه در حالی که بیمار دندان‌های خود را روی قسمتی از زبانه مقوایی به هم فشار می‌دهد، فیلم را در موقعیت خود نگه می‌دارد. مهم است که بیمار دندان‌های خود را به طور کامل در حالت گاز گرفتن طبیعی خود ببندد. گاهی اوقات ممکن است از نگهدارنده فیلم پلاستیکی با حلقه متصل نیز استفاده شود.

هنگامی که فیلم در موقعیت خود قرار گرفت، اپراتور مخروط واحد اشعه ایکس را به سمت فیلم هدایت می‌کند. پس از آن به بیمار این دستور داده خواهد شد که با حفظ موقعیت صحیح خود، در جای خود ثابت بماند و اصلا تکان نخورد. پس از آن اپراتور دکمه‌ای را فشار می‌دهد، و سپس اتاقی را که در آن دستگاه و بیمار وجود دارند، ترک می‌کند تا فیلم را به طور واضح و مطلوب ببیند.

پس از انجام این مرحله، اپراتور مجدداً وارد اتاق شده و دستگاه فیلمبرداری را از دهان بیمار خارج می‌کند. این روش ممکن است در صورت نیاز برای نواحی مختلف دهان تکرار شود.

هنگامی که مجموعه رادیوگرافی‌های بایت‌وینگ کامل شد، اپراتور دستگاه تیروئید و پیش‌بند سربی را برمی‌دارد و در حالی که منتظر پردازش فیلم‌ها است، از راحتی و عدم بروز مشکلات احتمالی برای بیمار اطمینان حاصل می‌کند.

پس از پردازش فیلم، فیلم‌ها به طور دقیق مورد بررسی قرار می‌گیرند. این ارزیابی اولیه فیلم‌ها،‌منجر به بررسی دقیق بیماری نمی‌شود. در عوض، فیلم‌ها برای تعیین اینکه آیا می‌توان همه مناطق را به اندازه کافی تجسم کرد، ارزیابی می‌شود. تغییرات آناتومیکی و همچنین ترمیم‌های موضعی ممکن است تصویر را مبهم کند، به طوری که تمام نواحی مورد نیاز به وضوح دیده نشوند و نیاز به گرفتن مجدد آن فیلم باشد.

دوز قرار گرفتن در معرض تابش بیمار تا حد امکان پایین نگه داشته می‌شود تا ارزش تشخیصی به حداکثر برسد و در عین حال خطر به حداقل برسد. دوزهای پرتوهای رادیوگرافی دندان با سطوح تابشی که ما هر روز از منابع طبیعی مانند زمین و فضا در معرض آن قرار می‌گیریم، قابل مقایسه است. رادیوگرافی بایت‌وینگ اطلاعات مهمی را در اختیار متخصص دندانپزشکی قرار می‌دهد که این امر در تشخیص و برنامه‌ریزی درمان بیماری‌های دهان و دندان بسیار حیاتی است.

کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی زهره با کادری مجرب و توانمند آماده ارائه انواع خدمات دندانپزشکی به صورت شبانه روزی و تمام وقت می باشد.

0 0 رای ها
امتیاز این مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس مستقیم