دندانپزشکی شبانه روزی زهره

ایمپلنت اوردنچر دندان

کلیه خدمات ایمپلنت دندان، ایمپلنت ثابت و متحرک زیر نظر دندانپزشکان مجرب

ایمپلنت متحرک دندان یا اوردنچر چیست؟

درصورت نیز به تعویض تمام دندان ها، یکی از بهترین گزینه ها با بازده سرمایه ایمپلنت متحرک یا همان اوردنچر است. اوردنچر همچنین به عنوان پروتز اسنپ آن شناخته می شوند، زیرا مکانیسم اتصال پروتز به ایمپلنت ها براساس جنسیت تغییر می کند. این ثبات مانع حرکت جلو به عقب و پهلو و مانع از حرکت کل دندان ها می شود.

ایمپلنت اوردنچر چیست؟

بیمارانی که به دندان پزشکی احتیاج دارند، اغلب در هنگام انجام فعالیتهای طبیعی مانند صحبت کردن و غذاخوردن، نگران ریزش دندان، شل شدن یا افتادگی آنها هستند. امروزه بسیاری از چسب ها و کرم های دندانپزشکی در بازار وجود دارد که به شما کمک می کند تا پروتزهای دندان را در دهان خود ثابت نگه دارید، اما بسیاری از این چسب ها استفاده نمی کنند و ممکن است در طول روز به خاطر ترس از جابجایی این ایمپلنت ها اعتماد به نفس خود را از دست بدهند، اما وقتی از ایمپلنت متحرکت استفاده می کنید به دلیل ثبات این پروتز بوسیله ایمپلنت نیاز شما را به دیگر محصولات اینچنینی مرتفع می سازد.

 

از آنجا که مفهوم ایمپلنت بسیار رایج شده است، بسیاری از دندانپزشکان این گزینه خوب و ارزان را به بیماران پیشنهاد نمی کنند. اوردنچر قابل جابجایی و بزرگتر از پروتز ثابت است، اما مزایای زیر را می توان برای این نوع پروتز بیان کرد:

  • هزینه کمتر (تقریبا به اندازه نصف)
  • تمیز کردن راحت تر، از آنجا که پروتز ها قابل برداشتن هستند، تمیز کردن آنها زمان بسیار کمتری صرف می کند.
  • برای بیمارانی که دچار افت شدید استخوان هستند، اوردنچر ایمپلنت می تواند پشتیبانی بیشتری از فرم صورت فراهم کند. این یک مزیت است که با استفاده از پروتز دندان می توان فضایی که از استخوان از بین رفته است را پر کنیم.

برای مشاوره رایگان با پزشکان ما، همین حالا تماس بگیرید!

اوردنچر را چطور جایگذاری می کنند؟

این یک روش درمانی چند مرحله ای است:

ابتدا ایمپلنت های دندانی در فک قرار می گیرند و حدود ۲ ماه به استخوان فک اجازه می دهند تا به ایمپلنت بپیوندد.

سپس مجموعه ای از اوردنچر سفارشی برای شما ساخت می شود تا بتوانید به راحتی در دهان خود قرار دهید و شکل و رنگ مجموعه طبیعی به خود بگیرد.

به دلیل اینکه اوردنچر به فک ثابت می شود، هیچ نگرانی برای لغزش و جابجایی آن نخواهید داشت.

آیا من کاندید خوبی برای استفاده از ایمپلنت متحرک هستم؟

بهترین راه برای اینکه بفهمید شما کاندید مناسبی برای استفاده از ایمپلنت متحرک هستید، مشورت با تیم دندانپزشکی زهره است، با استفاده از تصویر برداری و تشخیص پیشرفته، ما به طور کامل وضعیت فردی شما را بررسی خواهیم کرد و به شما کمک می کنیم تا تعیین کنید آیا اوردنچر می تواند نتایج بهینه برای شما داشته باشد.

همچنین پزشکان ما حین درمان اطلاعات مراقبتی لازم که ممکن است در بهبود نگهداری ایمپلنت به شما کمک کنند را در اختیار شما قرار خواهند داد.

به طور کلی کسی که دندان های خود را به طور کامل از دست داده یا به زودی از دست خواهد داد کاندید مناسبی برای استفاده از ایمپلنت متحرک می باشد. از آنجایی که اندازه کاشت از یک و نیم میلی متر تا شش میلیمتر قطر و طول شش و نیم میلی متر تا هفده میلی متر طول را شامل می شود، تقریبا هیچ کسی برای درمان اوردنچر رد نمی شود.

هزینه ایمپلنت متحرکت چقدر است؟

با توجه به منطقه، نوع کاشت، تعداد ایمپلنت مورد استفاده برای ترمیم نهایی، هزینه ها بسیار متفاوت است. متداول ترین استفاده از دو یا چهار ایمپلنت برای اوردنچر است. در صورت استفاده از مینی کاشت، هزینه بسیار کمتر است. با کاشت منظم می توانید طیف وسیعی از هزینه های درمانی را کاهش دهید.

پرسش و پاسخ های متداول

هزینه ایمپلنت چگونه محاسبه میشود؟ آیا بیمه هزینه ایمپلنت را تقبل می کند؟

بسته به این که چه تعداد ایمپلنت نیاز داشته باشید و جنس و مواد مصرفی ایمپلنت چه باشد و مربوط به چه کارخانه ای باشد هزینه ایمپلنت دندانی متفاوت خواهد بود. همچنین برخی از بیماران قبل از کاشت دندان با ایمپلنت نیاز به یک سری درمان های اولیه دارند. این درمان های می تواند شامل درمان لثه و حتی استخوان فک باشد. بنابراین بعد از معاینه بیمار می توان هزینه ایمپلنت دندانی را تخمین زد. معمولا بیمه ها هزینه درمان های زیبایی دندان را تقبل نمی کنند. همچنین نوع قرارداد شما با بیمه در بازپرداخت هزینه ایمپلنت دندانی تاثیرگذار خواهد بود. دقت کنید که ایمپلنت های ارزان قیمت ممکن است در سال های اولیه موفق عمل کنند اما در طولانی مدت ضعف این نوع ایمپلنت های دندانی آشکار خواهد شد. از سوی دیگر زمان مراجعه بیمار با توجه به تورم موجود در رابطه با ایمپلنت خریداری شده در هزینه نهایی ایمپلنت تاثیر دارد

آیا می توان دندان مصنوعی را به ایمپلنت دندانی تبدیل کرد؟

در برخی مواقع می توان از ایمپلنت و دندان مصنوعی همزمان استفاده کرد تا دندان مصنوعی بهتر در جای خود قرار بگیرد. در این مواقع متخصص دندانپزشکی چند دندان را با ایمپلنت جایگزین می کند. سپس بر روی ان  دندان مصنوعی قرار می گیرد

آیا می توان ایمپلنت دندانی را حرکت داد؟

ایمپلنت های دندانی به کمک ابزاری فلزی به نام اسکرو به استخوان فک پیوند داده می شوند. بنابراین ایمپلنت را نمی توان تکان داد. به همین دلیل ایمپلنت ها بسیار شبیه به دندان طبیعی می باشند و دردسرهای دندان های مصنوعی متحرک را ندارند.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت دندان می باشند؟

تمام افرادی که یک یا چند دندان و حتی تمام دندان های خود را از دست داده اند کاندیدای مناسبی برای کاشت دندان با ایمپلنت می باشند. همچنین دندانپزشک متخصص قبل از اقدام به کاشت دندان با این روش از سلامت لثه ها و فک مطمئن می شود. در صورتی که متقاضی کاشت دندان دچار یکی از بیماری های لثه و یا تحلیل استخوان فک باشد دندانپزشک متخصص اقدام به درمان های اولیه نموده و سپس کار کاشت دندان را آغاز می کند.

چرا جایگزین کردن دندان از دست رفته با ایمپلنت نسبت به دیگر روش ها ارجح است؟

بیمارانی که دندان طبیعی خود را از دست می دهند به مرور زمان دچار تحلیل استخوان فک و لثه می شوند. ایمپلنت دندانی یک روش مطمئن برای جلوگیری از تحلیل فک و لثه می باشد. به علاوه اگر نکات بهداشتی را رعایت کنید و از ایمپلنت دندانی به خوبی مراقبت کنید می توانید آنها را مادام العمر داشته باشید. به علاوه ایمپلنت های دندانی بسیار زیبا و طبیعی به نظر می رسند. همچنین به طور ثابت در جای خود باقی می مانند و بر خلاف دندان های مصنوعی متحرک نیستند.

استفاده همزمان پروتز و ایمپلنت دندانی چه مزیتی دارد؟

در برخی موارد بیماران تعداد زیادی و یا همه دندان های خود را از دست می دهند. گاهی بیمار قادر نیست تمام دندان ها را با ایمپلنت دندانی چایگزین کند. به این دسته از بیماران توصیه می شود که حداقل ۲ تا ۴ دندان را با روش ایمپلنت جایگزین کنند. در این صورت ثبات پروتز دندانی متحرک آنها در دهان بیشتر خواهد شد. به علاوه مزاحمت و تحرک کمتری را نشان خواهد داد.

چه کسانی نمی توانند از ایمپلنت دندانی استفاده کنند؟

برخی از بیماران که تحت کورتون درمانی و شیمی درمانی می باشند کاندیدای مناسبی برای کاشت دندان با این روش نمی باشند. همچنین افرادی که از پوکی استخوان رنج می برند و تحت درمان های مربوط به پوکی استخوان می باشند و افرادی که دچار کمبود کلسیم می باشند کاندیدای مناسب ایمپلنت نمی باشند. زیرا امکان موفقیت کاشت دندان برای این دسته از بیماران پایین است. ریسک کاشت دندان برای این بیماران بسیار بالا می باشد.

آیا افرادی که دندان قروچه دارند می توانند از ایمپلنت دندانی استفاده کنند؟

باید هرگونه بیماری دهان و دندان و دندان قروچه قبل از کاشت ایمپلنت درمان شود. افرادی که دچار بیماری دندان قروچه می باشند طی مدت زمان کوتاهی به ایمپلنت ها آسیب می زنند. بنابراین قبل از اقدام به درمان ایمپلنت باید از روش های دارو درمانی و یا اسپلینت های دهانی استفاده کنند. فشارهای مکرری که در هنگام دندان قروچه به ایمپلنت وارد می شود عمر ایمپلنت را کاهش داده و در نهایت منجر به عدم موفقیت درمان ایمپلنت می شود.

آیا استفاده از ایمپلنت محدودیت سنی دارد؟

استفاده از ایمپلنت های دندانی محدودیت سنی ندارد. تنها موردی که دندانپزشک برای کاشت دندان در نظر می گیرد سلامت استخوان فک و لثه ها می باشد. متقاضیانی که داری استخوان فک سالم و لثه های سالم می باشند کاندیداهای مناسب کاشت دندان با ایمپلنت می باشند.

 
آیا افراد سیگاری می توانند از ایمپلنت دندانی استفاده کنند؟

کاشت دندان با ایمپلنت دندانی برای افراد سیگاری بلامانع است. اما نکته مهم درباره این گروه از کاندیداهای ایمپلنت دندان این است که باید نکات بهداشتی را بیشتر از سایرین رعایت کنند. همچنین این نکته را به یاد داشته باشند که کشیدن سیگار روند پیوند ایمپلنت به استخوان فک را کند می کند. توصیه می شود تا پایان دوره کاشت دندان با ایمپلنت سیگار کشیدن را ترک کنند و از ویتامین ها و مواد مغذی بیشتری استفاده کنند.

پاسخ به سوالات شما در معتبرترین مقالات دندانپزشکی