اکسپوز یا نمایان کردن دندان نهفته

منظور از دندان نهفته یا نهان، دندانی است که نتوانسته باشد بصورت کامل از لثه خارج شود و به جایگاه صحیح خود برسد. اکسپوز دندان نهفته روش درمانی برای حل این مشکل است.

علل این شرایط می‌تواند شامل افزایش تراکم دندان‌ها، الگوی رشد غیر طبیعی، یا قرارگیری نادرست دندان به دلیل ژنتیک و مسائل دیگر باشد. دندان‌های نهفته بیشتر در دندان های عقل و دندان های نیش دیده می‌شوند.

نشانه‌های نهفته بودن یک دندان

علائم دندان نهفته ممکن است شامل درد، ورم، قرمزی و حساسیت لثه‌های اطراف باشد. در برخی موارد نیز ممکن است هیچ علامتی وجود نداشته باشد و فقط در بررسی های معمولی دندان پزشک این مسئله مشخص شود.

اگر نهفتگی دندان بدون درمان باقی بماند، می‌تواند به مشکلات مختلفی منجر شود، مانند عفونت، بیماری لثه، آسیب به دندان‌های اطراف و نامنظم شدن دندان‌های همسایه. بنابراین، در صورت شک به وجود این نهفتگی، مراجعه به دندانپزشکی ضروری است.

روش های درمان

کلینیک زهره به عنوان یک مرکز تخصصی دندانپزشکی، انواع روش‌های درمان دندان‌های نهفته را ارائه می‌دهد، از جمله:

  1. خارج کردن: در صورتی که دندان به دلیل عدم فضای کافی از لثه خارج نشده باشد، ممکن است خارج کردن آن لازم باشد. این روش، با توجه به موقعیت و شرایط، توسط دندانپزشک انجام می‌شود.
  2. اکسپوژر براکتینگ: در برخی موارد، پزشک می‌تواند با استفاده از روش اکسپوژر براکتینگ، دندان نهفته را از لثه بیرون آورده و با استفاده از براکت و کشیدگی، آن را به جایگاه صحیح خود برساند. این روش اکسپوز دندان نهفته نام دارد.

پزشکان ما در کلینیک زهره دارای تجربه کافی هستند تا بتوانند شیوه درمان مناسبی را برای نهفتگی دندان شما انتخاب کنند.

فواید و مزایای اکسپوژر براکتینگ

۱- شاخص موفقیت بالا: اکسپوژر براکتینگ (اکسپوز دندان نهفته) یک روش درمانی بسیار موفق برای دندان‌های نهفته است. براکت ها به بازگرداندن دندان به محل مناسب خود کمک می کنند و سیم ها نیز در این حین، نیروی لازم برای حرکت دندان به جایگاه صحیح را فراهم می آورند.

۲- بهبود سلامت دندان: اکسپوز دندان پنهان در لثه، به بهبود قرینه دندان‌ها و آسان‌تر شدن فرآیند پاکسازی و در نهایت بهبود سلامت کلی دندان‌ها را به دنبال خواهد داشت.

۳- زیبایی درمان شده:این روش می‌تواند نیز به بهبود ظاهر لبخند شما کمک کند. شما می توانید لبخند جذاب به دست آورید.

۴- میزان درد کم: با وجود این‌که در این فرآیند درمانی درد را تجربه خواهید کرد، اما این روش در مقایسه با گزینه های جراحی دیگر برای دندان‌های نهفته، عموماً کم دردتر است.

نکات پس از عمل جراحی برای حفظ کارآیی درمان:

۱- پس از اکسپوز دندان نهفته، حفظ بهداشت دهان بسیار مهم است. دندان های خود را حداقل دو بار در روز مسواک بزنید و بصورت منظم از نخ دندان استفاده کنید تا دندان های شما تمیز و دور از باقیمانده های غذایی باشند.

۲- رعایت محدودیت های رژیمی: دندانپزشک ممکن است پس از درمان، محدودیت های خاص رژیمی را برای شما تعیین کند. از خوردن غذاهای سخت، خشک و چسبنده که می‌توانند براکت‌ها یا سیم ها را تخریب کرده و پاک کردن دندان ها را سخت تر کنند، خودداری کنید.

۳- حضور در نوبت های پس از عمل: حضور منظم در جلسات دندانپزشکی به منظور نظارت بر پیشرفت درمان، بسیار ضروری است.

کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی زهره با کادری مجرب و توانمند آماده ارائه انواع خدمات دندانپزشکی به صورت شبانه روزی و تمام وقت می باشد.

3.3 3 رای ها
امتیاز این مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس مستقیم