دندانپزشکی شبانه روزی زهره

جراحی زیبایی دندان

کلیه خدمات جراحی های زیبایی، اصلاح خط لب، بلیچینگ، روکش و بریجزیر نظر دندانپزشکان مجرب

اقداماتی که در جهت بهبود ظاهری دندان ها، لثه ها یا کام، انجام می شود دندانپزشکی زیبایی نامیده می شود. با این حال برخی از درمان های زیبایی دندان باعث افزایش سلامت دندان نیز می شوند. به عنوان مثال پرکردگی های سرامیکی رنگ دندان ظاهر بهتری دارند و حتی در مقایسه با پرکردگی های فلزی، نیازمند تراشیدن مقدار کمتری از مینای دندان می باشند.

دندانپزشکی زیبایی ممکن است شامل اضافه کردن یا حذف موادی از دندان باشد. برخی از دندان پزشکان، تمایل به دندانپزشکی زیبایی از نوع (دوستار دندان) دارند و این به معنی پرهیز از هر اقدام غیر قابل بازگشتی است که روی دندان ها انجام می شود. اقدامات دوستار دندان شامل سفید کردن دندان، برخی ارتودنسی های کوتاه مدت و رزین کامپوزیت می باشد. امروزه پر طرفدارترین درمان در دندانپزشکی ترمیم و زیبایی ، سفید کردن یا بلیچینگ دندان است.

انواع جراحی زیبایی لثه

لبخند لثه ای (GUMMY SMILE) چیست؟

در مورد لثه نیز در لبخند عمیق تنها ۲ میلی متر از آن باید ظاهر شود تا زیبایی لبخند را مخدوش نکند. لبخند لثه ای حالتی است که در آن هنگام لبخند زدن بخش بزرگتری از لثه نشان داده می شود. به این حالت Gummy smile یا لبخند لثه ای گفته می شود.

چه عواملی در ایجاد لبخند لثه ای نقش دارند؟

یکی از عواملی که می تواند باعث لبخند لثه ای شود رشد غیر عادی دندان هاست. در صورتی که بافت لثه بخش بزرگی از دندان را پوشانده باشد و قسمت ظاهر شده دندان کوتاه باشد. افرادی که این مشکل را دارند برای داشتن لبخندی زیبا نیاز به جراحی دارند.

در صورت فعال بودن بیش از اندازه عضلاتی که لب بالا را کنترل می کنند. در این حالت لب بالا بیش از حد نیاز بالا رفته و بخش زیادتری از بافت لثه هنگام لبخند زدن ظاهر می شود. چگونگی رشد کردن استخوان فک بالا نیز می تواند موجب ایجاد لبخند لثه ای شود.

قسمتی از دندان ها که هنگام لبخند زدن دیده می شوند و خط لبخند را شکل می دهند تحت تاثیر عوامل زیر قرار دارند:

 • عضلات صورت
 • بافت لثه
 • فرم و اندازه دندان ها
 • فرم و اندازه لب ها

در خط لبخند بی عیب، حداقل بافت لثه نمایان می شود. بخش ظاهر شده بافت لثه باید متوازن بوده و با لب بالا متناسب باشد. فقدان این تناسبات به لبخند لثه ای منجر می شود. بعضی از افرادی که این مشکل را دارند به خاطر ناجذاب بودن لبخندشان به لبخند زدن بی میل می شوند.

روش های درمان لبخند لثه ای

مراجعه به دندانپزشک گام اول درمان است. دندانپزشک در این حالت وضعیت دهان و دندان را با دقت بررسی و میزان لثه اضافی را مشخص می کند. ممکن است در صورت لزوم دندانپزشک یک قالب سنتی یا دیجیتال از دندان ها و لثه ها تهیه کند. حتی ممکن است عکس رادیولوژی از ریشه های دندان و استخوان فک مورد نیاز شود. اگر مشکل خیلی جدی باشد دندانپزشک ممکن است برای انجام بررسی های تخصصی تر شما را به یک متخصص پریودنتیست یا به یک جراح فک وصورت معرفی کند.

انواع روش های درمان عبارتند از:

جراحی پریودنتال (عقب رفتن لثه):

در مواردی که دندان ها ظاهر کوتاهی دارند برای بالا بردن خط لثه و حذف مقدار اضافی آن از خط لبخند، دندانپزشک جراح اقدام به جراحی بلند کردن عاج می کند. در این جراحی به منظور بهبود ظاهر لثه مقداری از بافت آن برداشته شده و استخوان زیر آن اندکی تغییر شکل داده می شود. جراحی زیبایی لثه یک عمل جراحی بسیار ساده است. در این عمل در حالت بی حسی موضعی یک شکاف یا الکتروکوتر ایجاد می شود.

قبل از انجام این عمل لازم است که دندانپزشک اندازه گیری ها را با عکس برداری یا مدل سازی سه بعدی انجام داده باشد تا بتواند جراحی دقیقی را صورت دهد و به نتیجه مطلوب برسد. با استفاده از عکس های دیجیتالی این امکان وجود دارد تا بیمار نتیجه عمل را قبل از اقدام به آن مشاهده کند.

روکش های زیبایی

در صورتی که مشکل در سطح دندان باشد برای بهبود ظاهر دندان ها از روکش های زیبایی یا ونیر کامپوزیت استفاده می شود.

تغییر موقعیت لب:

برای رفع مشکل فعالیت بیش از اندازه عضلات پزشک جراح با جدا کردن بخشی از عضلاتی که لب را بالا نگه می دارد فعالیت آن ها و میزان بالا رفتن لب بالا را بهبود می بخشد. این عمل مناسب افرادی است که لب بالای آنها حرکت زیادی دارد و هنگام خندیدن بیش از حد به سمت بالا حرکت می‌کند و به این ترتیب بخش زیادی از لثه نمایان می شود. دقت داشته باشد که نتیجه این عمل جراحی قابل برگشت نیست.

درمان ارتودنسی

در درمان ارتودنسی با استفاده از براکت های مخصوص به دندان ها فشار وارد می شود تا در موقعیت جدیدی که تناسب بهتری با ظاهر لثه ها دارد هدایت شوند. ارتودنسی می تواند مشکلات عدم قرارگیری مناسب دندان ها و مشکلات گاز گرفتن دندان ها را نیز بطور همزمان اصلاح کند. دوره درمان ارتودنسی می تواند از چند ماه تا چند سال طول بکشد.

در صورتی که علت به وجود آمدن لبخند لثه ای مشکلات مربوط به فک باشد به جراحی فک نیاز است. در ادامه به تفصیل انواع جراحی های فک را مورد بررسی قرار می دهیم.

انواع جراحی فک

جراحی فک (ارتوسرجری) برای اصلاح مشکلات زیبایی و نامرتب بودن فک و دندان ها و جهت بهبود تناسب بین اجزاء صورت انجام می شود. جراحی فک معمولا توسط متخصص ارتودنسی و جراح فک و صورت انجام می شود. انواع جراحی فک عبارتند از: جراحی فک بالا، جراحی فک پایین و جراحی چانه.

برای مشاوره رایگان با پزشکان ما، همین حالا تماس بگیرید!

در چه مواقعی فک بالا و پایین و چانه نیاز به جراحی فک دارد؟

 • عدم تقارن صورت یا بایت
 • مال اکلوژن شدید
 • رتروگناتیسم فک بالا یا پایین
 • بلندی یا کوتاهی صورت
 • مشکلات مربوط به جویدن
 • مشکلات ژنتیکی نامطلوب رشد استخوانی
 • لبخند لثه ای
 • کوچک بودن چانه
 • جراحی فک بالا

جراحی فک بالا یکی از پرکاربردترین انواع جراحی های فک است. هدف از این عمل بهبود بیرون زدگی یا عقب رفتگی بیشتر از حد لازم فک بالا یا کراس بایت است که منجر به دیده شدن خیلی زیاد یا کم دندان های بالا می شود.

جراح فک و صورت به منظور بهبود حرکت و یکپارچه کردن فک بالا استخوان آن را برش می دهد به طوری که در نهایت کلیه قسمت های فک بالا شامل سقف دهان و دندان های بالایی به صورت یکجا و هماهنگ حرکت کند. پس از پایان جراحی فک متخصص ارتودنسی، دندان ها و فک بالا را در موقعیت صحیح نهایی به گونه ای تثبیت می کند که دندان های بالایی دقیقا بر روی دندان های پایینی قرار گیرند. نکته قابل توجه این است که ارتودنسی قبل از جراحی فک باعث می شود تا دندان ها با یکدیگر اختلاف تراز کمتری داشته باشند.

جراحی فک پایین

جراحی فک پایین به منظور درمان عقب رفتگی یا بیرون زدگی فک پایین انجام می شود. جراح فک، استخوان را با یکی از دو روش استئوتومی SSRO  که در آن استخوان به صورت مورب برش داده شده و بخشی از آن برداشته می شود و یا استئوتومی IVRO که بخش عقبی استخوان فک به صورت عمودی برش می خورد برش داده و پس از قرار گرفتن در موقعیت مناسب با استفاده از پلیت و پیچ تثبیت می کند.

جراحی فک بالا و پایین

در برخی موارد صورت بیمار بلند است و مشکلاتی همچون : مال اکلوژن، جلو بودن لب ها و چانه، عدم تقارن را دارد؛ در این صورت ارتودنتیست جراحی هر دو فک را پیشنهاد می کند و معمولا” فک بالا به بالا و فک پایین به جلو برده می شود و با عقب بردن نوک چانه بلندی صورت تنظیم شده و چهره خوش می شود.

جراحی چانه

برای جراحی چانه ، جراح فک و صورت یک تکه از استخوان  چانه را از جلوی فک برداشته و آن را در موقعیت مناسب دیگری قرار می دهد و با پیچ و صفحه آن را ثابت می کند. کوچک بودن چانه نیز با همین عمل جراحی قابل اصلاح است.

دوره نقاهت بعد از عمل جراحی فک :

بیمار پس از عمل جراحی نیاز است در دوره نقاهت موارد زیر را رعایت کند:

در چند روز اول پس از عمل جراحی بیمار فقط می تواند از رژیم غذایی مایعات استفاده کند و پس از گذشت چند روز با بهتر شدن وضعیت می تواند رژیم غذایی نرم داشته باشد و بعد از آن رژیم غذایی سخت را به آن اضافه کند که دکتر ارتودنتیست با دیدن وضعیت بیمار برنامه آن را مشخص می کند.

 • پس از عمل جراحی استعمال دخانیات ممنوع است.
 • فعالیت ها و تحرک شدید در دوره نقاهت ممنوع است.
 • حتما داروهای تجویز شده در زمان دقیق مصرف شوند.

بیمار باید جهت بررسی روند درمان و میزان عفونت به صورت دوره ای برای چکاپ به متخصص ارتودنسی خودش مراجعه کند.

در طول دوره نقاهت مسواک زدن ناحیه جراحی ممنوع است و بیمار باید دندان ها را با دستمال تمیز پاک کند.

روز بعد از جراحی فک و دهان باید با آب نمک گرم شستشو داده شود.

پس از جراحی احتمال دارد محل عمل دچار تورم شود که پس از گذشت ۷ تا ۱۰ روز به طور کامل برطرف می شود.

ادامه درمان ارتودنسی تا بعد از بعد از سپری شدن دوران نقاهت به تعویق انداخته می شود.

پرسش و پاسخ های متداول

هزینه ایمپلنت چگونه محاسبه میشود؟ آیا بیمه هزینه ایمپلنت را تقبل می کند؟

بسته به این که چه تعداد ایمپلنت نیاز داشته باشید و جنس و مواد مصرفی ایمپلنت چه باشد و مربوط به چه کارخانه ای باشد هزینه ایمپلنت دندانی متفاوت خواهد بود. همچنین برخی از بیماران قبل از کاشت دندان با ایمپلنت نیاز به یک سری درمان های اولیه دارند. این درمان های می تواند شامل درمان لثه و حتی استخوان فک باشد. بنابراین بعد از معاینه بیمار می توان هزینه ایمپلنت دندانی را تخمین زد. معمولا بیمه ها هزینه درمان های زیبایی دندان را تقبل نمی کنند. همچنین نوع قرارداد شما با بیمه در بازپرداخت هزینه ایمپلنت دندانی تاثیرگذار خواهد بود. دقت کنید که ایمپلنت های ارزان قیمت ممکن است در سال های اولیه موفق عمل کنند اما در طولانی مدت ضعف این نوع ایمپلنت های دندانی آشکار خواهد شد. از سوی دیگر زمان مراجعه بیمار با توجه به تورم موجود در رابطه با ایمپلنت خریداری شده در هزینه نهایی ایمپلنت تاثیر دارد

آیا می توان دندان مصنوعی را به ایمپلنت دندانی تبدیل کرد؟

در برخی مواقع می توان از ایمپلنت و دندان مصنوعی همزمان استفاده کرد تا دندان مصنوعی بهتر در جای خود قرار بگیرد. در این مواقع متخصص دندانپزشکی چند دندان را با ایمپلنت جایگزین می کند. سپس بر روی ان  دندان مصنوعی قرار می گیرد

آیا می توان ایمپلنت دندانی را حرکت داد؟

ایمپلنت های دندانی به کمک ابزاری فلزی به نام اسکرو به استخوان فک پیوند داده می شوند. بنابراین ایمپلنت را نمی توان تکان داد. به همین دلیل ایمپلنت ها بسیار شبیه به دندان طبیعی می باشند و دردسرهای دندان های مصنوعی متحرک را ندارند.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت دندان می باشند؟

تمام افرادی که یک یا چند دندان و حتی تمام دندان های خود را از دست داده اند کاندیدای مناسبی برای کاشت دندان با ایمپلنت می باشند. همچنین دندانپزشک متخصص قبل از اقدام به کاشت دندان با این روش از سلامت لثه ها و فک مطمئن می شود. در صورتی که متقاضی کاشت دندان دچار یکی از بیماری های لثه و یا تحلیل استخوان فک باشد دندانپزشک متخصص اقدام به درمان های اولیه نموده و سپس کار کاشت دندان را آغاز می کند.

چرا جایگزین کردن دندان از دست رفته با ایمپلنت نسبت به دیگر روش ها ارجح است؟

بیمارانی که دندان طبیعی خود را از دست می دهند به مرور زمان دچار تحلیل استخوان فک و لثه می شوند. ایمپلنت دندانی یک روش مطمئن برای جلوگیری از تحلیل فک و لثه می باشد. به علاوه اگر نکات بهداشتی را رعایت کنید و از ایمپلنت دندانی به خوبی مراقبت کنید می توانید آنها را مادام العمر داشته باشید. به علاوه ایمپلنت های دندانی بسیار زیبا و طبیعی به نظر می رسند. همچنین به طور ثابت در جای خود باقی می مانند و بر خلاف دندان های مصنوعی متحرک نیستند.

استفاده همزمان پروتز و ایمپلنت دندانی چه مزیتی دارد؟

در برخی موارد بیماران تعداد زیادی و یا همه دندان های خود را از دست می دهند. گاهی بیمار قادر نیست تمام دندان ها را با ایمپلنت دندانی چایگزین کند. به این دسته از بیماران توصیه می شود که حداقل ۲ تا ۴ دندان را با روش ایمپلنت جایگزین کنند. در این صورت ثبات پروتز دندانی متحرک آنها در دهان بیشتر خواهد شد. به علاوه مزاحمت و تحرک کمتری را نشان خواهد داد.

چه کسانی نمی توانند از ایمپلنت دندانی استفاده کنند؟

برخی از بیماران که تحت کورتون درمانی و شیمی درمانی می باشند کاندیدای مناسبی برای کاشت دندان با این روش نمی باشند. همچنین افرادی که از پوکی استخوان رنج می برند و تحت درمان های مربوط به پوکی استخوان می باشند و افرادی که دچار کمبود کلسیم می باشند کاندیدای مناسب ایمپلنت نمی باشند. زیرا امکان موفقیت کاشت دندان برای این دسته از بیماران پایین است. ریسک کاشت دندان برای این بیماران بسیار بالا می باشد.

آیا افرادی که دندان قروچه دارند می توانند از ایمپلنت دندانی استفاده کنند؟

باید هرگونه بیماری دهان و دندان و دندان قروچه قبل از کاشت ایمپلنت درمان شود. افرادی که دچار بیماری دندان قروچه می باشند طی مدت زمان کوتاهی به ایمپلنت ها آسیب می زنند. بنابراین قبل از اقدام به درمان ایمپلنت باید از روش های دارو درمانی و یا اسپلینت های دهانی استفاده کنند. فشارهای مکرری که در هنگام دندان قروچه به ایمپلنت وارد می شود عمر ایمپلنت را کاهش داده و در نهایت منجر به عدم موفقیت درمان ایمپلنت می شود.

آیا استفاده از ایمپلنت محدودیت سنی دارد؟

استفاده از ایمپلنت های دندانی محدودیت سنی ندارد. تنها موردی که دندانپزشک برای کاشت دندان در نظر می گیرد سلامت استخوان فک و لثه ها می باشد. متقاضیانی که داری استخوان فک سالم و لثه های سالم می باشند کاندیداهای مناسب کاشت دندان با ایمپلنت می باشند.

 
آیا افراد سیگاری می توانند از ایمپلنت دندانی استفاده کنند؟

کاشت دندان با ایمپلنت دندانی برای افراد سیگاری بلامانع است. اما نکته مهم درباره این گروه از کاندیداهای ایمپلنت دندان این است که باید نکات بهداشتی را بیشتر از سایرین رعایت کنند. همچنین این نکته را به یاد داشته باشند که کشیدن سیگار روند پیوند ایمپلنت به استخوان فک را کند می کند. توصیه می شود تا پایان دوره کاشت دندان با ایمپلنت سیگار کشیدن را ترک کنند و از ویتامین ها و مواد مغذی بیشتری استفاده کنند.

پاسخ به سوالات شما در معتبرترین مقالات دندانپزشکی