ارتودنسی لینگوال (ارتودنسی از پشت دندان ها) چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

ارتودنسی لینگوال (از پشت دندان) یک روش ارتودنسی دندان است که برای اصلاح تراز دندان‌ها به کار می رود. این نوع ارتودنسی در پشت دندان قرار می گیرد و در ظاهر دیده نمی شود. در این روش، بسته به شرایط بیمار، سیم‌هایی درون دهان از بخش داخلی دندان بر روی دندان قرار می‌گیرند که باعث تغییر مسیر و تراز دندان‌ها می‌شوند. در ارتودنسی لینگوال، سیم‌های اصلاحی داخل دهان نصب می‌شوند و به دلیل قرارگیری در طرف داخلی دندان‌ها، دیده شدن آن‌ها از بیرون ناممکن است.

این روش به علت نامرئی بودن در حین استفاده، باعث شده است که بسیاری از افراد در دنیا از این روش برای اصلاح تراز دندان‌های شان استفاده کنند. با این حال، این روش ممکن است هزینه بیشتری نسبت به روش‌های دیگر ارتودنسی دندان داشته باشد. همچنین، نصب و استفاده از سیم‌های لینگوال به یک پزشک مجرب نیاز دارد که در این حوزه تخصص دارد.

با توجه به پیشرفت فنی و محبوبیت روزافزون این روش، اطلاعات بیشتری درباره ارتودنسی لینگوال وجود دارد که می‌تواند به افراد کمک کند تا با دانستن جزئیات بیشتر درباره این روش، تصمیم مناسبی را برای اصلاح تراز دندان‌های خود بگیرند.

مزایا و معایب ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال به عنوان یکی از روش‌های پرطرفدار برای اصلاح تراز دندان‌ها، مزایا و معایب خود را داراست. در ادامه با بررسی این مزایا و معایب می‌توانید با این روش آشنا شوید تا در صورت نیاز به اصلاح تراز دندان‌های خود، تصمیم مناسبی بگیرید.

مزایای ارتودنسی لینگوال:

 1. نامرئی بودن: یکی از بزرگترین مزایای ارتودنسی لینگوال، نامرئی بودن سیم‌های اصلاحی است که در داخل دهان قرار می‌گیرند. این خصوصیت باعث می‌شود بیماران خجالت و ناراحتی‌هایی که در صورت استفاده از روش‌های دیگر ارتودنسی ممکن است برایش پیش بیایند را نداشته باشند.
 2. اصلاح تراز دندان‌های نامنظم: ارتودنسی لینگوال، برای اصلاح تراز دندان‌های نامنظم بسیار مؤثر است. در این روش، سیم‌های اصلاحی داخل دهان قرار گرفته و با تغییر مسیر و تراز دندان‌ها، به طور کامل تراز دندان‌ها را اصلاح می‌کنند.
 3. کاهش خطر عفونت: در ارتودنسی لینگوال، سیم‌های اصلاحی در طرف داخلی دندان‌ها قرار می‌گیرند که این معنی را دارد که خطر عفونت در مقایسه با روش‌های دیگر ارتودنسی، کاهش پیدا می‌کند.

معایب ارتودنسی از پشت دندان:

 1. هزینه بالاتر: ارتودنسی لینگوال، ممکن است هزینه بیشتری نسبت به روش‌های دیگر ارتودنسی داشته باشد. به عنوان مثال، نصب و استفاده از سیم‌های لینگوال به یک پزشک مجرب نیاز دارد که در این حوزه تخصص دارد که باعث هزینه بالاتر می شود.
 2. نیاز به زمان بیشتر: در ارتودنسی لینگوال، نیاز به زمان بیشتری برای اصلاح تراز دندان‌ها وجود دارد؛ به عنوان مثال، این روش ممکن است حدود ۳ تا ۴ سال زمان ببرد تا به نتایج مطلوب دست پیدا کند، در حالی که روش‌های دیگر ارتودنسی زمان کمتری نسبت به آن دارند.
 3. عدم راحتی: در ارتودنسی لینگوال، سیم‌های اصلاحی در طرف داخلی دندان‌ها قرار می‌گیرند که ممکن است باعث عدم راحتی بیمار شود. به علاوه، در موقعیت‌های خاص، می‌تواند باعث آسیب به بافت‌های داخل دهان شود.
 4. نیاز به تمرین: استفاده از سیم‌های لینگوال نیازمند یادگیری و تمرین است. بسیاری از بیماران نیاز دارند تا به مدت کوتاهی به این روش عادت کنند تا با راحتی بتوانند از آن استفاده کنند.
 5. قابلیت پاک‌سازی: سیم‌های لینگوال را به راحتی نمی‌توان پاک کرد و نیاز به تمیز کردن دقیق و مرتب داشته باشند. همچنین، این سیم‌ها ممکن است باعث لکه‌های روی دندان‌ها شوند.
 6. به طور کلی، ارتودنسی لینگوال با مزایا و معایب خود یک روش پرطرفدار برای اصلاح تراز دندان‌ها است. با این حال، تصمیم نهایی در انتخاب روش ارتودنسی به عهده دندانپزشک و بیمار است و باید با توجه به شرایط و نیازهای خود تصمیم گیری شود.

ارتودنسی از پشت دندان چگونه انجام می شود؟

در ارتودنسی لینگوال، سیم‌های اصلاحی در بخش داخلی دندان‌ها قرار می‌گیرند. برای شروع، پزشک ابتدا یک برنامه درمانی را برای هر بیمار تهیه می‌کند که شامل بررسی تراز دندان‌ها، ایجاد سیم‌های قابل انعطاف و برنامه درمانی است.

پس از اینکه برنامه درمانی تهیه شده است، پزشک یک سری براکت‌های کوچک به دندان‌های بیمار می‌چسباند و سیم‌های اصلاحی را به این برچسب‌ها متصل می‌کند. این سیم‌ها به دندان‌ها تنیده شده و با تغییر مسیر و تراز دندان‌ها، به طور کامل تراز دندان‌ها را اصلاح می‌کنند.

در این روش، سیم‌های اصلاحی داخل دهان قرار می‌گیرند و به دلیل قرارگیری در طرف داخلی دندان‌ها، دیده شدن آن‌ها از بیرون ناممکن است. برای همین، ارتودنسی لینگوال معمولاً به عنوان یک روش ارتودنسی «نامرئی» شناخته می‌شود.

طول زمان درمان با ارتودنسی لینگوال بستگی به شرایط و نیازهای هر بیمار دارد، اما معمولاً حدود ۳ تا ۴ سال می‌تواند طولانی باشد. پزشک باید هر چند مدتی، بیمار را برای ارزیابی و تنظیم سیم‌های اصلاحی مشاهده کند و در صورت نیاز، تغییراتی در سیم‌ها اعمال کند.

انواع دیگر ارتودنسی دندان

علاوه بر ارتودنسی لینگوال چندین نوع ارتودنسی دندان دیگر نیز وجود دارد که هر یک از آن‌ها مزایا و معایب خود را داراست. در ادامه با بررسی انواع ارتودنسی دندان، با این روش‌ها آشنا شوید.

 1. ارتودنسی سیمی سنتی: این روش شامل سیم‌های اصلاحی و براکت‌های کوچک به دندان‌ها است که برای تغییر مسیر و تراز دندان‌ها، به طور کامل تراز دندان‌ها را اصلاح می‌کند. با این حال، این روش می‌تواند باعث عدم راحتی و ناراحتی بیمار شود. برای استفاده از این روش، نیاز به تغییرات دائمی در رژیم غذایی و محدودیت در خوردن برخی اقلام غذایی دارید.
 2. ارتودنسی شفاف: این نوع از ارتودنسی دندان، شامل استفاده از سیم‌های شفاف و براکت های کوچک به دندان‌ها است. مزیت این روش در این است که سیم‌ها شفاف هستند و به دندان‌ها پیوسته‌اند، بنابراین بیشتر دیده نمی‌شوند.

قیمت ارتودنسی لینگوال دندان

استفاده از ارتودنسی لینگوال برای رفع مشکلات دندانی در دوران بزرگسالی، یکی از روش‌های محبوب برای بهبود ظاهر و عملکرد دندان‌هاست.

قیمت ارتودنسی لینگوال ممکن است با توجه به بسیاری از عوامل، از جمله محلی که در آن ارائه می‌شود، پیچیدگی مشکلات دندانی فرد و هزینه درمان در بیمارستان، متفاوت باشد. به طور کلی، ارتودنسی لینگوال یکی از روش‌های پرهزینه درمانی است و هزینه آن نسبت به سایر روش‌های ارتودنسی قابل توجه است.

بعضی از افراد ممکن است ترجیح دهند از روش‌های دیگر ارتودنسی استفاده کنند، همانطور که در شیوه‌های دیگری مانند ارتودنسی شفاف و معمولی قیمت خرید کمتری دارند. با این حال، برای افرادی که به دنبال روشی مناسب برای رفع مشکلات دندانی هستند که اعتماد به نفس آن ها را نیز کاهش ندهد، ارتودنسی لینگوال می‌تواند یک گزینه خوب باشد.

کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی زهره با کادری مجرب و توانمند آماده ارائه انواع خدمات دندانپزشکی به صورت شبانه روزی و تمام وقت می باشد.

0 0 رای ها
امتیاز این مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس مستقیم