ارتودنسی برای بزرگسالان امکان پذیر است؟

بله، ارتودنسی برای بزرگسالان ممکن است و در حقیقت، افراد بزرگسال (بیش از ۱۸ سال) معمولاً به دلیل برخی شرایط نیاز به درمان ارتودنسی دارند. با پیشرفت تکنولوژی و روش‌های درمانی، در حال حاضر بسیاری از گزینه‌های درمانی مختلف برای بزرگسالان وجود دارد، از جمله ارتودنسی معمول با براکت‌های فلزی، براکت‌های شفاف یا ارتودنسی مخفی با استفاده از براکت‌های داخلی، و لوازم ارتودنسی با روش‌های پیشرفته‌ای مانند تکنولوژی Invisalign (نامرئی).

بنابراین، ارتودنسی برای بزرگسالان امکان پذیر است و می‌تواند به همان اندازه کودکی و جوانی موثر باشد. اما لازم به ذکر است که در بعضی از موارد، بزرگسالان نیاز به درمانات دندانپزشکی قبل از شروع ارتودنسی مانند کشیدن دندان دارند.

مزایا و معایب ارتودنسی در بزرگسالی و نوجوانی

مزایا و معایب ارتودنسی در بزرگسالی و نوجوانی

این درمان می‌تواند در دوران نوجوانی و بزرگسالی به یک اندازه مؤثر باشد، اما مزایا و معایب مرتبط با این درمان در این دو گروه سنی ممکن است متفاوت باشد.

مزایای ارتودنسی در نوجوانی:

 • قابلیت کنترل بیشتر بر روی رشد دندان‌ها و فک
 • پذیرش پذیری و تأثیرگذاری بیشتر در دوران رشد و تکامل جسمانی
 • احتمال بالاتر موفقیت در درمان به دلیل بهبود عملکرد عضلات صورتی و تصحیح نقص‌های عضلانی
 • کاهش خطر بروز بیماری‌های لثه و دندان

معایب ارتودنسی در نوجوانی:

 • نیاز به درمان بلند مدت (حداقل ۲ تا ۳ سال)
 • نیاز به انجام دهی های مداوم برای حفظ بهبود دندان‌ها
 • احتمال بروز درد و آسیب به لثه و دندان‌ها در بعضی از موارد

مزایای ارتودنسی در بزرگسالی:

 • قابلیت بازگشت به شکل ظاهری طبیعی صورت و تقویت اعتماد به نفس
 • تصحیح مشکلات تلفظی (تلفظ نادرست) در بعضی از موارد
 • کاهش خطر بروز بیماری‌های لثه و دندان و تشکیل پلاک

معایب ارتودنسی در بزرگسالی:

 • نیاز به تحمل درد و عدم راحتی بیشتر به دلیل سختی دندان‌ها در مقابل جابجایی‌هایی که با ارتودنسی ایجاد می‌شود
 • ریسک بیشتر بروز عوارض در صورت عدم پایبندی به رژیم درمانی
 • هزینه بیشتر مرتبط با درمان به دلیل نیاز به انجام روش‌های پیشگیری و جلوگیری از احتمال بروز مشکلاتی مانند تحریک لثه و خونریزی.

تاثیر ارتودنسی بر سلامت کلی بدن

تاثیر ارتودنسی بر سلامت کلی بدن

هدف اصلی ارتودنسی کمک به حفظ سلامت دندان‌ها است. اما برخی افراد معتقدند که ارتودنسی تاثیراتی بیشتر از صرفاً بهبود دندان‌ها دارد و می‌تواند بر سلامت کلی بدن تأثیرگذار باشد.

در چند دهه گذشته، تحقیقات بسیاری در این زمینه انجام شده است و برخی از نتایج نشان می‌دهند که ارتودنسی می‌تواند تاثیر مثبتی بر سلامت کلی بدن داشته باشد. به عنوان مثال، برخی مطالعات نشان داده‌اند که اصلاح دندان‌ها با استفاده از ارتودنسی می‌تواند به حفظ سلامت رگ‌ها و قلب کمک کند، زیرا فشار روی عروق خونی را کاهش می‌دهد.

علاوه بر این، درمان ارتودنسی می‌تواند به حفظ سلامت لثه و جلوگیری از بروز عفونت‌های لثه کمک کند. همچنین، می‌تواند به عملکرد گوارش کمک کند، زیرا با اصلاح دندان‌ها، خوردن غذا بهتر و راحت‌تر می‌شود.

با این حال، باید توجه داشت که این تحقیقات نشان دهنده تاثیرات مثبت احتمالی ارتودنسی بر سلامت کلی بدن هستند و هنوز به دلیل کمبود اطلاعات، به طور کلی تائید نمی شوند. همچنین، برای بهبود سلامت کلی بدن بهتر است با متخصصین پزشکی و دندانپزشکی مشورت کرد.

تفاوت هزینه‌ها

تفاوت هزینه‌ها

هزینه ارتودنسی برای بزرگسالان و نوجوانان ممکن است با هم متفاوت باشد. عواملی مانند نوع درمان، شدت مشکلات دندانی، نیاز به استفاده از اسپیسر (فضانگهدار)، طول مدت درمان، نحوه پوشش بیمه، و موقعیت جغرافیایی مطب، بر هزینه ارتودنسی تأثیر می‌گذارند.

علاوه بر این، هزینه ارتودنسی برای بزرگسالان ممکن است بیشتر از نوجوانان باشد، زیرا بزرگسالان به طور معمول نیاز به درمان‌های بیشتری دارند و عوارضی نظیر خطر بروز بیماری‌های لثه و پلاک بیشتر است. همچنین در بسیاری از کشورها، بیمه‌های سلامتی فقط برخی از هزینه‌های درمان ارتودنسی را پوشش می‌دهند و بزرگسالان باید به صورت خصوصی هزینه‌های اضافی را پرداخت کنند. در نتیجه، هزینه ارتودنسی برای بزرگسالان ممکن است بیشتر از هزینه آن برای نوجوانان باشد. به هر حال، برای هر دو گروه سنی هزینه می‌تواند تحت تأثیر عوامل مختلف قرار گیرد، لذا بهتر است با دندان‌پزشک خود در مورد هزینه و پوشش بیمه صحبت کنید.

بهترین سن برای ارتودنسی دندان

بهترین سن برای ارتودنسی دندان، معمولاً در دوران نوجوانی است که فک و دندان‌ها هنوز در حال رشد و تکامل هستند. برای بسیاری از موارد، این سن بین ۱۰ تا ۱۴ سال است، اما برخی افراد می‌توانند در سنین پایین‌تر یا بالاتر نیز اقدام به ارتودنسی کنند.

با این حال، اگر مشکلات دندانی شما در سنین کودکی به دست آمده باشد و به تأخیر افتاده باشد، ممکن است نیاز به ارتودنسی در دوران بزرگسالی داشته باشید. همچنین، برای بعضی از موارد مانند بروز مشکلات دندانی جدید در بزرگسالی، ارتودنسی همچنان می‌تواند کمک کننده باشد. در هر صورت، بهتر است با دندان‌پزشک خود در مورد نیازهای خاص خودتان صحبت کنید.

بهترین نوع ارتودنسی برای بزرگسالان

نوع مناسب ارتودنسی برای بزرگسالان بستگی به مشکلات دندانی و ترجیحات فردی آن‌ها دارد. در زیر، چند نوع ارتودنسی رایج برای این سنین ذکر شده است:

۱- ارتودنسی سنتی: در این روش، برای جابجایی دندان‌ها از براکت‌ها و سیم‌ها استفاده می‌شود. این روش برای بسیاری از مشکلات دندانی بزرگسالان کارآمد است و به دلیل پوشش بیمه‌ای که در برخی کشورها برای این نوع درمان وجود دارد، هزینه آن نیز قابل قبول است.

۲- ارتودنسی شفاف: در این روش، تقریباً شفاف و نامرئی بودن دستگاه‌ها باعث می‌شود که بزرگسالان احساس راحتی بیشتری داشته باشند. این روش برای موارد ساده تا متوسط ​​مناسب است و معمولاً هزینه آن بیشتر از ارتودنسی سنتی است.

در نهایت، بهترین نوع ارتودنسی برای بزرگسالان بستگی به مشکلات دندانی و ترجیحات فردی آن‌ها دارد و برای تعیین مناسب ترین روش باید با دندان‌پزشک خود مشورت کنید.

کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی زهره با کادری مجرب و توانمند آماده ارائه انواع خدمات دندانپزشکی به صورت شبانه روزی و تمام وقت می باشد.

0 0 رای ها
امتیاز این مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس مستقیم